Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI

30 sierpnia 2022

Prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych na osobę fizyczną

0 1962

W sytuacji, gdy olej opałowy został nabyty na potrzeby prowadzonego gospodarstwa rolnego oraz zakupiony olej opałowy Podatnik wykorzystał wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT, to Podatnikowi przysługiwało/przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup tego oleju opałowego (pomimo, że faktura nie zawiera numeru NIP oraz pełnej nazwy gospodarstwa rolnego a zostało na niej zamieszczone jedynie imię i nazwisko Podatnika).

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 24 sierpnia 2022 roku, nr 0114-KDIP1-3.4012.306.2022.2.KP.

Sytuacja Podatnika

Podatnik od 1993 roku jest rolnikiem posiadającym status czynnego podatnika podatku VAT rozliczającym się na zasadach ogólnych, ponadto posiada NIP. Podatnik nie prowadzi i nigdy nie prowadził żadnej działalności gospodarczej, tylko rolnictwo bez usług rolniczych czy innych.

Podatnik posiada suszarnię zbożową, która ma piec na olej opałowy i wykorzystuje ją do suszenia zbóż, kukurydzy i rzepaku. Od lat kupował olej opałowy do tej suszarni i odliczał podatek VAT od zakupionego oleju na zasadach ogólnych. Od połowy 2020 r. zmieniły się przepisy i 20 listopada 2020 r. Podatnik musiał się zarejestrować w PUESC w systemie SENT jako, że spala olej opałowy. Jako, że rolnik nie jest przedsiębiorcą a osobą fizyczną, zarejestrował się jako osoba fizyczna, nie wpisując NIP tylko PESEL. Podczas czynności sprawdzających w czerwcu 2022 r. przez Urząd Skarbowy, okazało się, że od momentu rejestracji w systemie SENT, sprzedawca wystawiał Podatnikowi część faktur na nazwisko, bez NIPu. Wcześniej Podatnik tego sam nie zauważył. Kontrahent nie chce wystawić korekt faktur na dane z NIP bo twierdzi, że uniemożliwia jej to system SENT.  Kontrahent w momencie wystawiania faktur był i nadal jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Zakupiony olej opałowy  Podatnik wykorzystał wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT. Do suszarni zbożowej w celu suszenia zboża, kukurydzy oraz rzepaku. Okres, którego dotyczą wystawione faktury na zakup oleju opałowego: wrzesień 2019 r. do marzec 2022 r.

 

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w  jakim towary i  usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o  którym mo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.