Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 stycznia 2016

Odliczenie VAT od WNT samochodu ciężarowego w przypadku darowizny pojazdu w części

0 905

Samochód ciężarowy powyżej 3,5 tony zakupiony za granicą, VAT zapłacony zgodnie z deklaracją VAT-23. Przy rejestracji samochodu zgłoszona darowizna 50% na syna. Czy przysługuje odliczenie VAT w całości?

ODPOWIEDŹ

W przypadku, gdy przedmiotowy samochód spełnia definicję „pojazdu konstrukcyjnego” Czytelnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego pojazdu. Przekazanie darowizną części samochodu będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem w wysokości 23% VAT.

UZASADNIENIE

Co do zasady, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Ustawodawca przewidział sytuację, w której kwotę podatku naliczonego stanowi 100% podatku. Zgodnie z art. 86a ust.3 ustawy ma to miejsce w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

  • a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

  • b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

  • c) oraz dla towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Ustęp 4 cytowanego artykułu stanowi, że pojazdy będą uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika w dwóch przypadkach.

Sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określone przez podatnika zasady ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Grupa pojazdów ustawowo uznanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika – przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu – to pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich przeznaczenie do celów gospodarczych: wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny. Kryteria takie spełniają pojazdy (wskazane w art. 86a ust. 9 ustawy), przeznaczone typowo do przewozu ładunków lub wykorzystania zgodnie ze swoim przeznaczeniem gospodarczym:

1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

    a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub

    b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

2) pojazdy samochodowe, inne niż...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.