Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

10 czerwca 2019

NR 90 (Czerwiec 2019)

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodów używanych przez przedstawicieli prowadzących działalność gospodarczą

0 1334

Spółka kapitałowa (potentat w branży) postanowiła prowadzić dystrybucję swoich produktów w oparciu o umowy agencyjne z osobami fizycznymi, które mają założoną jednoosobową działalność gospodarczą. Spółka zobowiązała się, że wyleasinguje samochody osobowe i następnie przekaże je do używania (w ramach umowy najmu) agentom handlowym. Ponadto agenci (czynni podatnicy VAT) otrzymają karty flotowe i będą tankować paliwo do limitu 5.000 km miesięcznie (w tym jazdy samochodami do 3,5 tony dla celów prywatnych, przy czym za jazdy prywatne agent musi zapłacić 1 zł za 1 km lub też pomniejszana będzie jego prowizja). Agenci będą przekazywać dokumenty WZ do spółki, a ona będzie otrzymywać na koniec miesiąca fakturę od sieci stacji benzynowych, czy:

a)            zakup paliwa w takiej sytuacji będzie uprawniał spółkę do odliczenia podatku naliczonego,

b)            czy spółka może odliczyć podatek naliczony od czynszów leasingowych?

Odpowiedź

Spółka może odliczyć podatek naliczony o czynszów leasingowych w wysokości 100%, gdyż oddaje w ramach czynności opodatkowanych stawką VAT 23% samochody w najem agentom – przedsiębiorcom. Występuje tu bowiem związek pomiędzy odliczeniem podatku naliczonego a czynnością mieszczącą się w ramach wykonywanej działalności gospodarczej w postaci umowy najmu. Nie będzie miała natomiast prawa do odliczenia podatku naliczonego od faktury za paliwo, gdyż paliwo nie jest wykorzystywane do działalności gospodarczej (czynności opodatkowanych) przez samą spółkę, lecz przez odrębnych od niej prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie przedsiębiorców, z którymi ma podpisane umowy agencyjne na sprzedaż produktów.

Uzasadnienie

Ustawodawca w konstrukcji podatku VAT zawarł fundamentalną zasadę związaną z prawem do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawianych przez sprzedających, która brzmi następująco: W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W powyższym przepisie najbardziej istotne jest wskazanie, że prawo do odliczenia podatku występuje wtedy, gdy podatnik jest w stanie wykazać, że występuje związek z czynnościami opodatkowanymi. Innymi słowy, odliczenie jest możliwe wtedy, gdy nabyty towar czy usługa będą służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych, przez chcącego dokonać odliczenia.

W omawianym przypadku spółka przekazuje na podstawie umowy najmu samochody będące w jej władaniu agentom, którzy są jednoosobowymi firmami i czynnymi podatnikami VAT. Są oni obciążani kosztami używania samochodów do 3,5 tony a jednocześnie korzystają z paliwa do limitu 5000 km miesięcznie, natomiast za jazdy prywatne muszą dopłacić każdego miesiąca wartość będącą iloczynem stawki za 1 km i ilości przejechanych kilometrów.

Spółka leasingując samochody osobowe ponosi wydatki na obsługę umowy leasingu oraz wydatki na ubezpieczenie samochodów. Z tego tytułu jest obciążana między innymi fakturami od firmy leasingowej. Biorąc pod uwagę fakt, że samochody są następnie przedmiotem umowy najmu z agentami – przedsiębiorcami, spółka od tego typu umów leasingowych może odliczyć całość podatku naliczonego. Można tu bowiem wykazać związek podatku naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez firmę leasingową z czynnością opodatkowaną jaką są umowy najmu z agentami – przedsiębiorcami (spółka jako czynny podatnik VAT nalicza w takim przypadku podatek należny w wys. 23%). Jednocześnie spółka nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, gdyż możliwe jest tu zastosowanie przepisu wyrażonego w art.86a ust.5 pkt 1 lit.c u.p.t.u.: Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze – jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne uży...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.