Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

31 października 2015

Odliczenie VAT przez gminę od zakupu paliwa do pojazdów oraz remontu koparko-ładowarki

0 1160

Czy Gmina może odliczać podatek VAT od zakupu paliwa do pojazdów które wyjeżdżają na awarie sieci wodociągowej? Czy Gmina może odliczyć podatek VAT od remontów koparko-ładowarki która wykorzystywana jest do awarii sieci wodociągowej, ale również do naprawy dróg w naszej gminie. Nadmieniam że nigdy nie odliczaliśmy podatku VAT licząc wskaźnikami?

ODPOWIEDŹ

Gmina może odliczyć podatek VAT od wydatków związanych z eksploatacją pojazdów związanych wyłącznie z działalnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zadania gminy mogą obejmować trzy kategorie czynności, a mianowicie: czynności opodatkowane, czynności zwolnione oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu.

Dla celów rozliczeń podatku VAT, w szczególności – możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług przez gminę, wyróżnić można:

a) zakupy związane z czynnościami opodatkowanymi lub zwolnionymi z VAT (czynności wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych);

b) zakupy związane z czynnościami niepodlegającymi ustawie o VAT (działalność statutowa).

Kryterium decydującym o uznaniu podmiotów prawa publicznego za podatnika VAT jest zachowanie się jak podmiot gospodarczy (przedsiębiorca), w stosunku do określonych transakcji lub czynności.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym zadania gminy obejmują między innymi, sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego oraz sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz.

Natomiast zgodnie z art.15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W opisanych w pytaniu przypadkach Gmina wykorzystuje swoje pojazdy w dwojakich celach:

  1. po pierwsze - służą realizacji zadań własnych Gminy nałożonych przepisami prawa (przede wszystkim ustawy o samorządzie gminnym) polegających na utrzymaniu dróg gminnych;

  2. po drugie – są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez Gminę działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, tj. w ramach czynności cywilnoprawnych, w celu naprawy i konserwacji gminnej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej

W związku z powyższym, pojazdy te wykorzystywane są przez Gminę zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Nie są natomiast wykorzystywane do czynności zwolnionych z podatku VAT.

Stosownie do dyspozycji art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

A zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Powyższa zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uzupełniają regulacje zawarte w art. 90 ustawy o VAT, określające zasady proporcjonalnego odliczania podatku VAT. Zgodnie ze wspomnianym art. 90 odliczenie podatku może być częściowe, tj. tylko w tej części, w jakiej dane towary bądź usługi (z którymi związany jest podatek naliczony) są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W pozostałej części, w której nabyte towary bądź usługi służą do wykonywania czynności zwolnionych, odliczenie nie przysługuje. Odliczenie odbywa się wówczas w określonej przepisami prawa proporcji. W omawianym przypadku istotne jest zatem ustalenie, czy czynności niepodlegające opodatkowaniu winny być u...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.