Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

31 sierpnia 2016

Odliczenie VAT w przypadku działalności prowadzonej w domu

0 837

Prowadzę działalność w moim prywatnym domu. Wydatki z tytułu energii elektrycznej rozliczam wskaźnikiem liczonym od zajętej i zgłoszonej powierzchni na DG. Sporo prądu pobieram, więc zmieniłem lampy i żarówki na LED w biurze i całym domu oraz na zewnątrz z czujnikiem ruchu. Wykonawca wystawił fakturę z 8% VAT. Jak mam odliczyć VAT od tej faktury; według ww. wskaźnika (nie chciałbym tak bo 80% kosztów przypadło na pomieszczenia firmowe - wskaźnik wynosi 40% powierzchni)? Faktura jest na mnie, bez NIP - jak poproszę na firmę to VAT wyniesie 23%, może nie muszę na firmę?

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą we własnym domu ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków, udokumentowanych fakturą VAT w tej części, jaka przypada na wydatki związane z eksploatacją pomieszczenia wyznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że jeżeli w tym pomieszczeniu wymieniono jedną lampę i jedną żarówkę, to podatnik odlicza podatek naliczony od wartości jednej lampy, żarówki, jeżeli dwie to wartości dwóch itd.

W przypadku lampy z czujnikiem zamontowanym na zewnątrz budynku podatnik odlicza podatek naliczony w wysokości 40% podatku naliczonego wynikającego z faktury.

UZASADNIENIE

Dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, w myśl art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, korzystają z preferencyjnej stawki 8% VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy o VAT przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Ustawodawca wprowadził jednak istotne ograniczenie. Zgodnie bowiem z przywołanym wyżej ust 12 b, z preferencyjnej stawki 8% nie korzystają:

  • budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

  • lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Zgodnie z klasyfikacją PKOB, budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

W opisanym w pytaniu przypadku należałoby przede wszystkim rozstrzygnąć fakt, czy wymiana lamp i żarówek w budynku mieszkalnym mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy (budowa, remont, modernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym). W myśl art. 3 ustawy Prawo budowlane, ilekroć w ustawie jest mowa o:

  • budowie - należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego (pkt 6),

  • robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także pr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.