Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odpowiedzialność pracownika za niewydanie paragonu z kasy fiskalnej

Artykuły | 26 listopada 2020 | NR 108
0 10976
   Tematy poruszane w tym artykule  
  • Odpowiedzialność za niewydanie paragonu fiskalnego i jej regulacje prawne.
  • Zasady prowadzenia ewidencji i wydawania paragonów fiskalnych zgodnie z rozporządzeniem.
  • Skutki prawne nieprzestrzegania zasad dotyczących kasy rejestrującej.
  • Rola podatnika w procesie edukacji pracowników dotyczącej zasad ewidencji sprzedaży.
  • Przepisy Karnego Kodeksu Skarbowego dotyczące niewydania paragonu fiskalnego.

Czy muszę mieć dodatkowe potwierdzenie z przeprowadzenia szkolenia pracowników oprócz ich oświadczeń - w zakresie zasad prowadzenia ewidencji, ponieważ zdarzyło się tak, że pracownik nie wydał paragonu i został przyłapany przez kontrolę. Pracownik twierdzi, że ja jako właściciel sklepu powinienem zapłacić mandat. Mam 3 sklepy i na ten moment nie byłem obecny na terenie placówki. Jak w takiej sytuacji postąpić?

 

Mandat za niewydanie paragonu – odpowiedź

Jeżeli pracownik został zapoznany z zasadami prowadzenia ewidencji, jak również wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego oraz skutkami ich nieprzestrzegania i jednocześnie zostało podpisane przez pracownika oświadczenie w w/w zakresie wówczas odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku wydania paragonu ponosi pracownik.

Jaka jest kara za niewydanie paragonu? Uzasadnienie

Zgodnie z § 6 ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących Czytelnik jest obowiązany zapoznać osobę prowadzącą u niego ewidencję, przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji i wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego oraz skutkami ich nieprzestrzegania. Osoba ta przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji, składa podatnikowi oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji. Zarówno informację i oświadczenie sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla podatnika i dla osoby składającej to oświadczenie. Obowiązek ten istnieje od 30 kwietnia 2019 roku. Wzór powyższych dokumentów stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia. 


W załączniku tym wyszczególniono podstawowe zasady, którymi ma obowiązek się kierować pracownik prowadzący u podatnika sprzedaż przy użyciu kasy rejestrującej. W wymienionych punktach określono również szczegółowo zasady wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego tj.:

  • Każda sprzedaż towaru lub usługi osobie fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a także rolnikowi ryczałtowemu (w tym również otrzymanie zaliczki), jest ewidencjonowana przy użyciu kasy rejestrującej. 
  • Sprzedawca ma obowiązek wystawić i wydać kupującemu paragon fiskalny, nawet bez jego żądania, 
  • Paragon fiskalny jest wydawany kupującemu najpóźniej z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności (zapłata gotówką, kartą, odroczona płatność, przelew, itp.),
  • Sprzedawca, który otrzymał zaliczkę w gotówce, wystawia i wydaje paragon fiskalny z chwilą jej otrzymania. 
  • Sprzedawca, który otrzymał zaliczkę przelewem lub tytułem wpłaty na rachunek, wystawia i wydaje paragon fiskalny niezwłocznie po uznaniu tej należności na rachunku bankowym (lub rachunku w SKOK), nie później niż z końcem miesiąca, w którym należność została uznana na rachunku, a jeśli przed końcem tego miesiąca podatnik dokonał sprzedaży, paragon fiskalny za otrzymaną zaliczkę wystawia najpóźniej z chwilą dokonania tej sprzedaży. 
  • Paragon fiskalny zawiera w szczególności następujące dane: napis „PARAGON FISKALNY”, dane sprzedawcy i jego NIP oraz centralnie umieszczone logo fiskalne i numer unikatowy kasy rejestrującej.

 

Dokument, który nie zawiera danych wymienionych w pkt 6, nie jest paragonem fiskalnym. Osoba prowadząca u podatnika ewidencję musi być również poinformowana o skutkach nieprzestrzegania zasad prowadzenia ewidencji sprzedaży, wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego tj.: 

  • Na osobę, która dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda paragonu fiskalnego (faktury), może zostać nałożona kara grzywny za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe (zgodnie z art. 62 § 4 i § 5 ustawy Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1958, z późn. zm.).
  • Niezaewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej powoduje zaniżanie wysokości sprzedaży podatnika, która powinna być opodatkowana.
  • Wystawienie i wydanie z kasy rejestrującej innego dokumentu niż paragon fiskalny (faktura) oznacza, że sprzedaż nie została zaewidencjonowana i nie wydano paragonu fiskalnego (faktury).

Osoba prowadząca u podatnika ewidencję składa oświadczenie, które brzmi następująco: „Oświadczam, że podatnik zapoznał mnie z zasadami prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego oraz ze skutkami nieprzestrzegania tych zasad, objętymi informacją o zasadach ewidencji. Oświadczam, że znam obowiązki wskazane w informacji o zasadach ewidencji. Wiem, że za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydanie paragonu fiskalnego (faktury), w tym wydanie z kasy rejestrującej zamiast paragonu fiskalnego (faktury) innego dokumentu, mogę zostać ukarany/a karą grzywny za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe”.
Oświadczenie musi być złożone przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji przez te osoby, a 1 egzemplarz oświadczenia otrzymuje osoba je składająca.


Obowiązek ten ma na celu uświadomienie pracownikom odpowiedzialności karno-skarbowej za naruszanie tych obowiązków. Odebrane przez podatnika oświadczenie jest przechowywane w jego dokumentacji księgowej. Skoro podatnik nie prowadzi samodzielnie ewidencji na kasie zlecając ją wyznaczonym osobom to jest tożsame z tym, iż taki sam obowiązek musi spełnić obsługujący urządzenie pracownik. Odpowiedzialność karną skarbową ponosi wyłącznie osoba fizyczna, która popełniła czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat - art. 5 ustawy Kodeks karny skarbowy (k.k.s.). 


Na podstawie art. 62 k.k.s. karze grzywny za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej, albo niewydanie dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży, podlega sprawca tego czynu, czyli każda osoba, którą obciążał obowiązek prawidłowego, zgodnego z ustawą o podatku od towarów i usług, ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Wystawiony mandat jest imienny wobec tego zapewne został wystawiony na obsługującego kasę pracownika.
Jeżeli Czytelnik zastosował się do wskazanych powyżej przepisów to na pracowniku który otrzymał mandat karny spoczywa obowiązek jego zapłaty, ponieważ był w pełni świadomy swoich obowiązków co potwierdził własnoręcznym podpisem. Jest to równoznaczne w tym przypadku z wydaniem polecenia przez przełożonego (właściciela firmy) w tym zakresie.

 

Podstawa prawna: § 6 ust. 1 pkt 1, ust. 3-6 w powiązaniu z załącznikiem nr 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019r. w sprawie kas rejestrujących, § 1 pkt 2 lit. b i pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących, art. 5, art. 62 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy.