Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

2 maja 2014

Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość a VAT

0 815

Gmina ma otrzymać odszkodowanie za prawo własności nieruchomości położonej w gminie, objętej decyzją o ustaleniu lokalizacji autostrady A1. Nieruchomość wywłaszczona to 5 działek, które posiadają dostęp do sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej, usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zabudowy usługowo-handlowej. Działki te stanowią fragment drogi wojewódzkiej, posiadają regularny kształt prostokąta, ukształtowanie płaskie, brak części utrudniających zagospodarowanie. Część poszczególnych działek stanowi pas zieleni - trawnik o szerokości 1m, nie przedstawiający wartości rynkowej. Pozostała część działek utwardzona jest asfaltobetonem o dobrym stanie nawierzchni". Z pewnością nie jest to pierwsze zasiedlenie, nie zostały poniesione również żadne nakłady w ostatnich 5 latach. Interesuje mnie odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy te utwardzone działki można potraktować jako budowlę i tym samym skorzystać z przepisu mówiącego o zwolnieniu od podatku?

  2. W którym momencie wystawić fakturę? W momencie wpłaty odszkodowania na konto wywłaszczonego? Czy w momencie uprawomocnienia się decyzji o wysokości odszkodowania? Istnieją różne interpretacje w tej kwestii.

ODPOWIEDŹ

W Państwa przypadku można skorzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W tym przypadku nie mają Państwo obowiązku wystawienia faktury VAT.

UZASADNIENIE

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB), wprowadzona do stosowania rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej. Według PKOB przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

W PKOB obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: „Budynki” i „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej”. Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w PKOB obiektami inżynierii lądowej i wodnej są wszystkie obiekty budowlane nie klasyfikowane jako budynki, tj.: drogi kołowe, drogi kolejowe, mosty, autostrady, drogi lotniskowe, zapory wodne, itp. Sekcja 2 „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej”, Dział 21 „Infrastruktura Transportu” symbol 2112, nazwa grupowania „ulice i drogi pozostałe” wyszczególnienie: „Klasa obejmuje: Drogi na obszarach miejskich i zamiejskich, w tym: skrzyżowania, węzły komunikacyjne i parkingi, np.: drogi, ulice, aleje, ronda, drogi gruntowe, drogi boczne, drogi dojazdowe, drogi wiejskie i leśne, ścieżki dla pieszych, ścieżki rowerowe, ścieżki do jazdy konnej, drogi i strefy dla pieszych, wraz z: Instalacjami do oświetlenia dróg i sygnalizacji, nasypami, rowami, słupkami bezpieczeństwa, przepustami pod drogami i urządzeniami odwadniającymi drogi”.

Natomiast, w świetle ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane, budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak m.in. obiekty liniowe (art.3 pkt 3). Obiekt liniowy to obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami (...) (art.3 pkt 3a). Według załącznika do ustawy Prawo budowlane określającego kategorie obiektów budowlanych, drogi zaliczone są do kategorii XXV – drogi i kolejowe drogi szynowe.

W związku z powyższym utwardzoną drogę należy uznać za budowlę. Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynk...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.