Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

9 października 2015

Określenie podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportem towarów do spółki zależnej

0 827

Podstawę opodatkowania podatkiem VAT w zakresie czynności stanowiącej dostawę towarów stanowiących przedmiot wkładu niepieniężnego należy ustalić w odniesieniu do wartości nominalnej udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 7 września 2015 roku nr IBPP1/4512-577/15/MG.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca będący podatnikiem VAT czynnym jest wspólnikiem innej spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce (dalej Spółka zależna). W związku z realizacją nowych planów inwestycyjnych w ramach grupy kapitałowej do której należy Wnioskodawca podjęto decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki zależnej. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym objęte zostały przez Wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny.

Jak należy określić podstawę opodatkowania w VAT, w przypadku wniesiony do Spółki zależnej wkładów niepieniężnych w postaci towarów?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Wkład niepieniężny czyli aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aport pieniężny), rzeczy lub prawa (aport rzeczowy) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe.

Czynność wniesienia aportu (w zależności od jego przedmiotu) może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w świetle art. 7 (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel) lub za świadczenie usług w świetle art. 8 (każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów, w szczególności przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych).

Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy transakcja ta jest odpłatna, czy też nie. Należy przy tym pamiętać, że o czynności dokonanej za wynagrodzeniem można mówić w sytuacji, gdy:

  • istnieje ścisły związek pomiędzy wykonanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami,

  • wynagrodzenie może być wyrażone w pieniądzu,

  • związek, o którym mowa powyżej ma charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że odpłatność następuje za dane świadczenie.

Zatem wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu rzeczowego) do spółki prawa handlowego lub cywilnego – w zależności od tego co jest jego przedmiotem – spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż.

W świetle wskazanych wyżej przepisów, należy stwierdzić, że wn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.