Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

21 października 2014

Opłata roczna za wieczyste użytkowanie gruntu a stawka VAT

0 846

Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego naliczone dla pierwotnego użytkownika wieczystego jak i kolejnych użytkowników wieczystych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem zostało ustanowione w 1998 roku, a więc przed wejściem w życie aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 sierpnia 2014 roku nr IBPP2/443-502/14/KO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która w grudniu 1998 roku podpisała umowę wieczystego użytkowania z użytkownikiem nieruchomości niezabudowanej składającej się z kilku działek niezabudowanych, nieuzbrojonych, z dostępem do drogi, położonych w terenach zabudowy mieszkaniowej i usługowej. Nieruchomość ta została oddana w wieczyste użytkowanie użytkownikowi na okres 99 lat począwszy od dnia podpisania aktu notarialnego, z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu stanowi 25% wartości gruntu a pozostałe opłaty roczne stanowią 1% wartości gruntu.

W listopadzie 1999 roku umową przeniesienia prawa wieczystego użytkowania użytkownik sprzedaje prawo do wieczystego użytkowania ww. nieruchomości Spółce A. W marcu 2006 roku Spółka A umową sprzedaży przenosi na rzecz Spółki B prawo wieczystego użytkowania ww. nieruchomości. Gmina wystawiała faktury VAT na rzecz Spółki A ze stawką podstawową VAT.

W dniu czerwcu 2007 roku prawo do wieczystego użytkowania tej nieruchomości umową przenoszącą, kolejny raz jest przenoszone ze Spółki B na Spółkę C a Gmina wystawia na rzecz spółki M faktury VAT z podstawową stawką VAT.

Obecny stan faktyczny wygląda następująco:

Spółka C nadal ma prawo do wieczystego użytkowania ww. nieruchomości. Umowa wieczystego użytkowania gruntu zawarta była na mocy aktu notarialnego z 1998 roku pomiędzy Gminą a użytkownikiem. Pozostałe trzy umowy były umowami przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu, pomiędzy kolejnymi właścicielami prawa do wieczystego użytkowania gruntu. Opisane działki gruntu zostały oddane w użytkowanie wieczyste z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy stawka VAT jaką stosuje wystawiając faktury VAT za wieczyste użytkowanie gruntu Spółce C jest właściwa.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.