Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

4 listopada 2012

Opodatkowanie aportu do spółki prawa handlowego

176

Gmina ma zamiar wnieść aportem do spółki z o.o. środki trwałe w postaci maszyn w zamian za udziały w spółce. Maszyny zostały nabyte w 2004 roku i Gmina odliczyła VAT z tytułu tego nabycia. Gmina podpisała akt notarialny w październiku, ale faktyczne wydanie maszyn nastąpi w styczniu 2013 roku. Czy wniesienie aportu będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Jeżeli tak to kiedy powstanie obowiązek podatkowy?

ODPOWIEDŹ

Tak, wniesienie aportu przez Gminę będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Moment powstania obowiązku podatkowego uzależniony jest od treści aktu notarialnego podpisanego w październiku 2012 roku.  

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art.7 ustawy o podatku od towarów i usług wniesienie aportu jest czynnością o charakterze odpłatnym. Z odpłatnością za dostawę towarów mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy dostawą a zapłatą istnieje bezpośredni związek przyczynowy, czyli wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tej dostawy. Odpłatnoś...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Sprawdź