Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

1 kwietnia 2015

Opodatkowanie darowizny samochodu firmie małżonka

0 807

Samochód ciężarowy zakupiony do działalności gospodarczej w 2000 roku, w pełni odliczony podatek VAT wprowadzony do środków trwałych mojej firmy, a następnie w 2011 roku umową użyczyłam go mężowi do prowadzenia jego działalności gospodarczej. W miesiącu styczniu 2015 roku likwiduję swoją działalność gospodarczą i chcę przekazać w całości mężowi umową darowizny ten samochód do użytkowania w jego działalności gospodarczej. Czy powinnam odprowadzić podatek VAT w ostatniej deklaracji, jeśli tak to od pełnej wartości rynkowej samochodu, czy od części przekazanej w obecnym czasie? Chciałabym by ten samochód po zakończonej działalności nie obciążał mojej osoby. 

ODPOWIEDŹ

Użyczenie środka trwałego, stanowiącego część przedsiębiorstwa odrębnemu przedsiębiorcy, jakim na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług  jest firma małżonka Czytelnika, podlegało w 2011 roku opodatkowaniu na zasadach ogólnych - przy zastosowaniu stawek właściwych dla danej czynności, jako nieodpłatne świadczenie usług zrównane z odpłatnym świadczeniem usług na podstawie art. 8 ust. 2 ww. ustawy o VAT.Zgodnie bowiem z art 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z powyższego przepisu wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług  podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług muszą zostać spełnione łącznie oba warunki wymienione w tym przepisie tj. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika musi być dokonane dla celów innych niż jego działalność gospodarcza oraz podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.Zatem w opisanym przez Czytelniczkę przypadku użyczenie samochodu odrębnemu przedsiębiorcy - firmi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.