Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W sytuacji, gdy w związku z przemieszczeniem towarów z Polski do Wielkiej Brytanii jest/będzie przenoszone prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przez Spółkę na kontrahenta z Wielkiej Brytanii, to nastąpi eksport towarów opodatkowany na terytorium Polski. Jednocześnie Podatnik jest/będzie uprawniony do opodatkowania eksportu towarów stawką VAT 0%, bowiem spełnione są/będą warunki odnoszące się do dokumentów potwierdzających eksport towarów.
W sytuacji, gdy towar jest wywożony z Polski na terytorium państwa trzeciego (Wielka Brytania), a wywóz poza terytorium Unii Europejskiej nie następuje w wyniku przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, to transakcja taka nie stanowi eksportu towarów.
Jeśli Podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego i Podatnik ma prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, to Podatnik powinien wykazywać sprzedaż towarów dokonaną na terytorium Wielkiej Brytanii w polu K_11 (część ewidencyjna) oraz P_11 (część deklaracyjna) pliku JPK_V7M. 

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z  12 lipca 2021 roku, nr 0114-KDIP1-2.4012.175.2021.2.RM.


Sytuacja Podatnika

Spółka produkuje mięso oraz przetwory mięsne i sprzedaje je m.in. na rzecz odbiorców z Wielkiej Brytanii. Jest czynnym podatnikiem VAT i zarejestrowała się na potrzeby VAT w Wielkiej Brytanii, aby móc dokonać ich importu w Wielkiej Brytanii, a następnie sprzedaży na rzecz kontrahenta. Zarówno Spółka, jak i kontrahent z Wielkiej Brytanii, posiadają numery EORI ważne na dzień dokonania odprawy towarów. Sprzedaż odbywa się/ma się odbywać wg dwóch modeli: Model 1 i Model 2.

Zarówno w Modelu 1 jak i w Modelu 2 Spółka sprzedaje/będzie sprzedawać Towary kontrahentowi z Wielkiej Brytanii. Transport Towarów odbywa się/będzie się odbywał zgodnie z warunkami Incoterms DDP (dostarczone, cło opłacone). Podatnik ponosi/będzie ponosił wszelkie ryzyka oraz koszty związane z Towarami, aż do momentu ich dostarczenia do magazynu na terytorium Wielkiej Brytanii. Towary są wywożone z Polski i dostarczane na rzecz kontrahenta do wskazanego przez niego magazynu w Wielkiej Brytanii (nie jest to magazyn Spółki), co potwierdzają posiadane przez Spółkę dokumenty - np. CMR.

W Modelu 1, w związku z przemieszczeniem towarów z Polski do Wielkiej Brytanii jest/będzie przenoszone prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przez Spółkę na kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Podatnik dokonuje w Polsce odprawy celnej eksportowej Towarów.

Z kolei odprawa importowa Towarów realizowana jest przez brytyjską agencję celną w imieniu kontrahenta w Wielkiej Brytanii. Wywóz towarów przez Spółkę poza terytorium Unii Europejskiej jest/będzie potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych. Podatnik posiada/będzie posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów 
z Polski do kontrahenta w Wielkiej Brytanii, w szczególności dokument w formie komunikatu elektronicznego, potwierdzający wywóz towarów z Polski poza granice Unii Europejskiej, tj. komunikat IE-599. W analizowanym przypadku spełnione są/będą warunki, o których mowa w art. 41 ust. 6 i 6a ustawy odnoszące się do rodzaju dokumentów potwierdzających eksport towarów.

W Modelu 2 towary są wywożone z Polski i dostarczane na rzecz kontrahenta do wskazanego przez niego magazynu w Wielkiej Brytanii (nie jest to magazyn Spółki), co potwierdzają posiadane przez Spółkę dokumenty - np. CMR. Podatnik organizuje transport towarów do kontrahenta, dokonuje odprawy celnej eksportowej towarów w Polsce, oraz odprawy importowej tych towarów na terytorium Wielkiej Brytanii. Następnie, towary zaimportowane przez Spółkę w Wielkiej Brytanii są/będą następnie przedmiotem sprzedaży na rzecz kontrahenta na terytorium Wielkiej Brytanii. 

W związku z przemieszczeniem towarów z Polski do Wielkiej Brytanii oraz w trakcie tego przemieszczania nie jest i nie będzie przenoszone prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przez Podatnika na kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (w tym prawa własności) na nabywcę nastąpi dopiero po dokonaniu dostawy towarów w magazynie w Wielkiej Brytanii. 

W momencie przeniesienia na nabywcę (kontrahenta) prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (w tym prawa własności), towary będą znajdowały się w magazynie w Wielkiej Brytanii. Towary, co do zasady, nie są/nie będą przedmiotem magazynowania przez Podatnika. Od momentu rozpoczęcia transportu towarów z Polski do Wielkiej Brytanii, do momentu dostarczenia tych towarów do ostatecznego nabywcy (kontrahenta), towary te nie są/nie będą poddawane żadnym czynnościom mającym na celu ich modyfikację, ulepszanie lub zmienianie. Towary, które są przedmiotem dostawy do Wielkiej Brytanii, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. sprzedaży (podlegającej VAT) na terytorium Wielkiej Brytanii. Zatem, w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, Wnioskodawcy przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w celu wyprodukowania tych towarów, gdyby te czynności były wykonywane w Polsce. Wnioskodawcy przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego z tytułu dostawy towarów realizowanej na terytorium Wielkiej Brytanii, na podstawie art. 87 ust. 5 ustawy.

Stanowisko Dyrektora

1. Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służąc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.