Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

13 marca 2013

Opodatkowanie opłat za dodatkowe usługi świadczone w zakresie zbierania odpadów komunalnych

0 752

Dostarczanie przez Gminę pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wynika to z interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 stycznia 2013 roku o numerze ITPP1/443-1354/12/DM.

Sytuacja podatnika

W związku z przejęciem przez gminę zadania związanego z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości gmina planuje „wywołać” uchwałę Rady Gminy, w sprawie rodzaju dodatkowych usług świadczonych przez gminę w tym zakresie oraz wysokości cen za te usługi.

Uchwała ta ma na celu uzupełnienie koszyka usług w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów. Rada Gminy podejmie uchwałę określającą jakiego rodzaju będą te usługi oraz ustali za nie cenę. Zgodnie z uchwałą gmina przejmie np. obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

W związku z powyższym zadano pytanie czy cena za usługę dodatkową powinna zawierać podatek VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powyższego wynika, że wyłączenie organów władzy publicznej z zakresu podatku od towarów i usług uzależnione jest od spełnienia przesłanki podmiotowej - ich statusu i przesłanki przedmiotowej – a więc od charakteru podejmowanych przez organy działań. Udzielając odpowiedzi organ podatkowy podkreślił, iż tylko łączne spełnienie powyższych warunków daje możliwość wyłączenia z kategorii podatników podatku VAT.

Ponadto dyrektor izby skarbowej powołał się na § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ,który stanowi , iż zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jednostki samorządu terytorialnego są podatni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.