Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

1 kwietnia 2015

Opodatkowanie palet niezwróconych zagranicznemu kontrahentowi

0 1360

Firma zagraniczna A (NIP UE) obciążyła naszą transportową firmę polską za palety. Transportowaliśmy towar od firmy A do firmy X, u której zostawiliśmy palety z towarem. Powinniśmy zwrócić palety do firmy A ale tego nie zrobiliśmy (nie wiedzieliśmy o tym). Otrzymaliśmy fakturę za palety z adnotacją „reverse charge”. Jak to rozliczyć skoro nie mamy tych palet - nie mamy towaru i przecież nikt nie wyświadczył nam żadnej usługi. Czy potraktować to jako odszkodowanie ?

ODPOWIEDŹ

Niezwykle trudno jest odpowiedzieć na Państwa pytanie nie znając treści umowy pomiędzy Państwa firmą a firmą A, gdyż trudno jest określić rzeczywisty charakter opisanego w pytaniu świadczenia. Przypomnijmy, że zgodnie z art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  2. eksport towarów;

  3. import towarów na terytorium kraju;

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z treścią cytowanej ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art.7 ust.1 i art.8 ust.1 ustawy o VAT).

Zastanawiają się Państwo, czy świadczenie pieniężne na rzecz zagranicznej firmy A potraktować jako odszkodowanie. Odszkodowania i kary umowne są czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W wyroku o sygnaturze III SA/Wa 2166/07 z 1 kwietnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że : „Ze względu na fakt, że zarówno odszkodowania jak i kary umowne nie będą się bezpośrednio wiązać z żadną czynnością mającą charakter świadczenia ze strony podmiotu zobowiązanego do takiego zadośćuczynienia, tym samym nie jest możliwe ich opodatkowanie podatkiem VAT.” W tym samym wyroku WSA przywołał następującą definicję odszkodowania: „Odszkodowanie jest pojęciem niezdefiniowanym w ustawie. Natomiast w świetle regulacji kodeksu cywilnego jest zapłatą za wyrządzone szkody, poniesione przez kogoś straty. Z przepisów kodeksu cywilnego (art.361) wynika, iż zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikała szkoda. Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.”

Zdaniem Redakcji, w opisanej przez Państwa sytuacji płatności na rzecz firmy A nie można uznać za odszkodowanie, gdyż nie można mówić o szkodzie poniesionej przez kontrahenta. Co więcej, w opisanym zdarzeniu można mówić o ekwiwalentności, gdyż ekwiwalentem świadczenia pieniężnego są palety, których nie zwróciliście Państwo firmie A lub sytuacja tolerowania przez kontrahenta braku tych palet, która w świetle ustawy o VAT jest usługą. Jeżeli z zapisów umowy pomiędzy Państwem a firmą A nie wynika, że kontrahent ma prawo obciążyć Państwa karą w sytuacji niezwrócenia palet, zdaniem Redakcji, świadczenia nie można uznać też za karę umowną.

Z treści pytania wynika, że firma A obciążyła Państwa wartością palet – jeżeli tak było...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.