Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , TRANSPORT

1 grudnia 2013

Opodatkowanie rekompensaty otrzymanej przez organizatora publicznego transportu zbiorowego

0 1055

Jednostka samorządu terytorialnego, czynny podatnik VAT, od 1 stycznia 2014 roku zamierza przekształcić samorządowy zakład budżetowy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Po przekształceniu organizatorem publicznego transportu zbiorowego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym oraz w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym będzie Gmina Miasto, a operatorem realizującym usługę przewozu regularnego w ramach lokalnego drogowego publicznego transportu zbiorowego będzie nowo powstała spółka. Organizator powierzy operatorowi zadanie polegające na dystrybucji biletów uprawniających do przejazdów środkami lokalnego publicznego transportu zbiorowego w imieniu i na rzecz organizatora. Uzyskane wpływy z dystrybucji biletów będą stanowiły przychody operatora. Finansową formą rozliczeniową pomiędzy organizatorem, a operatorem będzie rekompensata pokrywająca całość zweryfikowanych i zatwierdzonych kosztów przez organizatora za realizację usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, obejmującego przewóz o charakterze użyteczności publicznej, pomniejszona o przychód uzyskany z dystrybucji biletów. Czy otrzymana rekompensata podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Na podstawie jakiego dokumentu należy rozliczać ten wydatek: faktury, czy noty księgowej?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej przez Państwa sytuacji otrzymana rekompensata tytułem pokrycia części kosztów za realizację usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego nie będzie stanowić obrotu w rozumieniu art.29a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku i nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Zatem Spółka będzie mogła wystawić notę obciążeniową i w ten sposób rozliczyć wartość poniesionych wydatków.

UZASADNIENIE

Zasady finansowania regularnego przewozu osób w publicznym transporcie zbiorowym, w zakresie przewozów o charakterze użyteczności publicznej, realizowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określają przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym. Zgodnie z art.50 ust.1 wskazanej ustawy finansowanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej może polegać w szczególności na:

  • pobieraniu przez operatora lub organizatora opłat w związku z realizacją usług świadczonych w zakresie publicznego transportu zbiorowego, lub

  • przekazaniu operatorowi rekompensaty między innymi z tytułu poniesionych kosztów w związku ze świadczeniem przez operatora usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego (art. 50 ust. 1 pkt 2 lit.c ustawy). Natomiast w myśl art.4 ust.1 pkt 15 ww. ustawy, rekompensatę należy rozumieć jako środki pieniężne lub inne korzyści majątkowe przyznane operatorowi publicznego transportu zbiorowego w związku ze świadczeniem usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Operatorowi przysługuje rekompensata, jeżeli wykaże, że podstawą poniesionej straty z tytułu realizacji usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego są utracone przychody i poniesione koszty, o których mowa w art.50 ust.1 pkt 2.

Z przedstawionego przez Państwo problemu wynika, iż Gmina Miasto jako organizator publicznego transportu zbiorowego powierzy Spółce jako operatorowi świadczenie usług przewozu regularnego transportu oraz dystrybucję biletów uprawniających do przejazdów środkami lokalnego publicznego transportu. Spółka otrzyma również rekompensatę na pokrycie kosztów z tytułu realizacji usługi, pomniejszoną o wartość przychodu uzyskanego z dystrybucji biletów. Zatem należy uznać, iż otrzymane wynagrodzenie w postaci zwrotu części poniesionych kosztów stanowi rekompensatę, o której mowa w art.4 ust.1 pkt 15 wskazanej ustawy. Źródłem finansowania rekompensaty z tytułu poniesionych kosztów w związku ze świadczeniem przez operatora usług w zakresie publicznego transportu jest dotacja otrzymana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W opisanym przez Państwa przypadku niezbędne jest ustalen...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.