Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

12 kwietnia 2018

Opodatkowanie sprzedaży auta wykupionego z leasingu

0 955

Sprzedaż samochodu z majątku prywatnego, wykupionego wcześniej z leasingu bez odliczenia VAT i przeznaczonego od razu po wykupie na cele osobiste - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lutego 2018 roku nr 0112-KDIL1-2.4012.655.2017.1.DC

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca planuje wykupić samochód (przedmiot leasingu), wykorzystywany w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Zainteresowany skorzysta z opcji wykupu na firmę, gdyż jest bardziej korzystna. Wnioskodawca nie zamierza jednak wprowadzać wykupionego samochodu do firmy i od razu po wykupie zamierza przeznaczyć go wyłącznie na cele prywatne. W związku z powyższym Zainteresowany nie odliczy podatku VAT i nie zaliczy do kosztów podatkowych związanych z prowadzoną przez siebie działalnością, kwoty wykupu samochodu. Samochód od daty wykupu nie będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. W okresie pomiędzy wykupem samochodu z leasingu z przeznaczeniem go na cele prywatne nie będą dokonywane wymiany żadnych części samochodowych. Po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie Wnioskodawca zamierza sprzedać auto.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii opodatkowania sprzedaży ww. samochodu z majątku prywatnego.

Stanowisko Dyrektora

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze, czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem, nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług, w rozumieniu odpowiednio art. 7 i art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Nie jest podatnikiem podatku od towarów i u...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.