Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

31 października 2013

Opodatkowanie sprzedaży lokomotyw – kompletnych i złomowanych

0 1103

Nasza firma, zajmująca się między innymi handlem złomem, kupiła 10 lokomotyw. Dostawca zastosował zwolnienie od VAT, ponieważ nabył je jeszcze przed wejściem w życie ustawy o VAT. Chcemy zostawić 3 lokomotywy jako środki trwałe, 2 sprzedać jako pojazdy i resztę pociąć i sprzedać jako złom. Jakie stawki zastosować na pocięte lokomotywy i sprzedane jako złom? Czy możemy zastosować zwolnienie przy sprzedaży dwóch kompletnych lokomotyw?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż przez Państwa firmę złomu na rzecz podatnika korzysta z mechanizmu odwrotnego obciążenia, pod warunkiem, że sprzedawane części lokomotyw mieszczą się w którymś z grupowań PKWiU wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast jego sprzedaż podmiotowi nieposiadającemu statusu podatnika podlega opodatkowaniu VAT. Natomiast czynność sprzedaży lokomotyw, przy założeniu, że nie są to wraki wymienione pod symbolem PKWiU 38.11.49.0, podlega opodatkowaniu VAT (korzysta ze zwolnienia lub jest opodatkowana stawką 23%).

UZASADNIENIE

1. Sprzedaż części lokomotyw (sprzedaż złomu)

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art.7 ust.1 ustawy o VAT). Natomiast towarami, w świetle art.2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Zatem sprzedaż złomu przez Państwa firmę stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przepisy art.17 ust.1 pkt 7 oraz art.17 ust.2 ustawy o VAT wprowadzają mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia VAT na podatnika, na rzecz którego jest dokonywana dostawa.

Mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie, jeżeli łącznie spełnione  cztery warunki:

  • nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art.15 ustawy (czynnym lub zwolnionym od VAT),

  • dostawcą jest podatnik, o którym mowa w art.15 ustawy,

  • dostawca nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art.113 ust.1 i 9 ustawy (zwolnienie podmiotowe od VAT),

  • dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt 2 ustawy (zwolnienie dla dostawy towarów używanych).

Jeżeli wszystkie powyższe warunki są spełnione, dostawca nie rozlicza podatku należnego, ale robi to nabywca, na zasadzie odwrotnego obciążenia.

Jeżeli choćby jeden z wymienionych warunków nie jest spełniony, nabywcy złomu nie powinni rozliczać VAT z tytułu dostaw złomu, a dostawca powinien opodatkować sprzedaż właściwą stawką VAT. Zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 23%.

Załącznik nr 11 do ustawy o VAT określa wykaz towarów, dla których podatnikiem jest nabywca. Wykaz ten, w brzmieniu obowiązującym od 1 października br., obejmuje 41 pozycji towarów z określonym symbolem PKWIU, a są to m.in.:

30

38.11.51.0

Odpady szklane

31

38.11.52.0

Odpady z papieru i tektury

32

38.11.54.0

Pozostałe odpady gumowe

33

38.11.55.0

Odpady z tworzyw sztucznych

34

38.11.58.0

Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal

35

38.12.26.0

Niebezpieczne odpady zawierające metal

Państwa firma jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów usług i zamierza sprzedać złom. Mając na uwadze powołane przepisy prawa wskazać należy, iż jeśli pocięte części lokomotyw zostały wymienione w załączniku nr 11 (zawierającym katalog towarów, do których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia), to wówczas w przypadku ich sprzedaży przez Państwa firmę podatnikowi VAT (czynnemu lub zwolnionemu)sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT przez Państwa jako sprzedawcę.

Prosimy pamiętać, że powyższa zasada ma zastosowanie tylko, gdy transakcja jest realizowana pomiędzy podatnikami. Oznacza to, że do sprzedaży złomu osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej stosuje się zasady ogólne. Podatnikiem z tytułu takiej transakcji jest zawsze dostawca, czyli Państwa firma, która musi rozliczyć należny podatek od towarów i usług. Bardzo ważne jest zatem, aby za każdym razem upewnić się, czy kontrahent jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT.

W Państwa przypadku należy także pamiętać o zapisie art.106 ust.1 us...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.