Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

1 lutego 2015

Opodatkowanie usług świadczonych przez firmę transportową

0 816

Zamierzam otworzyć firmę transportową. Będę świadczył usługi na rzecz polskich klientów – transporty towarów w Polsce oraz z Polski do krajów Unii, do Rosji i na Białoruś. Jak to opodatkować VAT? Co w sytuacji, gdy będę musiał wystawić fakturę zagranicznemu klientowi?

ODPOWIEDŹ

Zakładam, że Pana firma będzie świadczyła usługi transportu samochodowego. Z zadanego pytania nie wynika, czy klienci, na rzecz których będzie Pan świadczył usługi, są podatnikami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (czyli czy są podmiotami wykonującymi działalność gospodarczą) czy też nie są to podatnicy, ale osoby prywatne, nieprowadzące takiej działalności. W przypadku usług transportowych charakter podmiotu, na rzecz którego świadczona jest usługa, ma pewne znaczenie.

Zgodnie z art.28b ustawy o podatku od towarów i usług, określającego miejsce świadczenia usług na rzecz podmiotów będących podatnikami w rozumieniu ustawy, miejscem świadczenia i, co za tym idzie, miejscem opodatkowania usług świadczonych na rzecz podatników jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku usług świadczonych na rzecz polskich klientów będzie to terytorium Polski, pod warunkiem, że usługi nie będą świadczone na rzecz jakiegoś ich stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (np. oddziału) usytuowanego w kraju innym niż Polska.

W takiej sytuacji to Pan jako usługodawca jest zobowiązany do opodatkowania i rozliczenia w polskiej deklaracji VAT-7 (czy też VAT-7K lub VAT-7D) świadczenia usług transportowych. W przypadku usług transportu na terytorium Polski oraz do innych krajów Unii Europejskiej stawka podatku wyniesie 23%. W przypadku transportu towarów z Polski do tzw. państw trzecich, niebędących członkami Unii Europejskiej (np. do Rosji czy na Białoruś), zgodnie z art.83 ust.3 pkt 1 lit.a ustawy o VAT mamy do czynienia z usługami transportu międzynarodowego, opodatkowanymi stawką VAT 0% (art.83 ust.1 pkt 23 ustawy). W myśl art.83 ust.5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dla udokumentowania każdej usługi transportu międzynarodowego powinien Pan posiadać list przewozowy lub dokument spedytorski, stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz fakturę wystawioną przez Pana na rzecz klienta.

W sytuacji, gdy Pana klient będzie podatnikiem (czyli podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą) posiadającym siedzibę (lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego świadczona jest usługa) w kraju innym niż Polska, zgodnie z cytowanym już art.28b ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług będzie kraj siedziby usługobiorcy lub kraj, gdzie posiada on stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego świadczona jest usługa. Taka usługa nie podlega opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług. W myśl art.97 ust.3 pkt 2 w powiązaniu z ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, przed dniem świadczenia pierwszej takiej usługi na rzecz podatnika VAT z innego kraju Unii Europejskiej jest Pan zobowiązany...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.