Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

1 marca 2017

Opodatkowanie VAT dostawy i montażu mebli do Szwecji i Norwegii

0 1595

Firma polska otrzymała w grudniu zaliczkę na wykonanie i montaż mebli w hotelach w Norwegii i Szwecji. Zleceniodawcą i wpłacającym zaliczkę jest firma polska, zdecydowana większość mebli jest wolnostojąca, ale są również szafy wnękowe przymocowywane do ściany. Zaliczka dotycząca mebli w Szwecji opisana jest: „produkcja, transport i montaż mebli”. Jak mam zewidencjonować zaliczkę i kiedy? Jaka stawka VAT na fakturze i jakie przepisy ustawy o VAT regulują tą dostawę/usługę?

ODPOWIEDŹ

Transakcja dostawy mebli gotowych będzie traktowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów lub eksport towarów. Natomiast w sytuacji, gdy miejsce dostawy zabudowy meblowej będzie znajdowało się w miejscu montażu tych mebli, miejscem opodatkowania będzie miejsce położenia nieruchomości.

UZASADNIENIE

Dostawa mebli gotowych - meble wolnostojące, które nie są trwale montowane w danym obiekcie, wykonane na zamówienie kontrahenta, dostarczone we wskazane miejsce.

W takim przypadku mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów do Szwecji lub eksportem (w przypadku dostawy do Norwegii), które są opodatkowane stawką 0% (przy spełnieniu określonych warunków) i rozliczane w Polsce.

Czytelnik nie jest zobligowany do wystawienia faktury zaliczkowej w momencie otrzymania zaliczki od kontrahenta unijnego na poczet WDT, natomiast zaliczka na eksport towarów, czyli na poczet sprzedaży towarów do krajów trzecich spowoduje obowiązek podatkowy już z chwilą jej otrzymania.

W przypadku zaliczki na eksport towarów można zastosować stawkę 0% VAT, ale wiąże się to z obowiązkiem dokonania wywozu towarów w ciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę, oraz posiadaniem potwierdzenia zgłoszenia przez urząd celny.

Otrzymana przez przedsiębiorcę zaliczka na eksport towarów powoduje obowiązek wystawienia faktury dokumentującej jej otrzymanie. Termin na prawidłowe udokumentowanie upływa 15-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania zaliczki. Jeśli zdarzy się sytuacja, że eksport towarów nastąpi w tym samym miesiącu co otrzymanie zaliczki, wówczas nie jest konieczne wystawianie faktury zaliczkowej. W takim wypadku wystarczy wystawić fakturę ostateczną z wyodrębnioną informacją o tym, że przyjęta wcześniej została zaliczka na eksport towarów.

Kompleksowa usługa projektowo - montażowa, polegająca na: produkcji i dostawie oraz zamontowaniu mebli

W odniesieniu do różnego rodzaju zabudów meblowych należy przyjąć, iż jeżeli montaż komponentów meblowych w celu wykonania trwałej zabudowy meblowej następuje z wykorzystaniem w sposób istotny elementów lokalu, który przez konstrukcyjne połączenie tych komponentów i elementów stworzy trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową, czynność taka będzie stanowić usługę montażową.

Zatem w sytuacji, gdy połączenie komponentów meblowych z budynkiem będzie się cechowało stałym połączeniem, to zastosowanie znajdzie art. 28e ustawy o VAT, tj. miejscem opodatkowania będzie położenie nieruchomości, czyli Szwecja i Norwegia i czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce (więc zaliczki również nie).

W przypadku natomiast dostawy zabudowy meblowej, gdy nie wystąpi trwałe połączenie tych mebli z konstrukcją nieruchomości, zastosowanie znajdzie przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Taka sytuacja będzie miała miejsce gdy np. meble montowane są częściowo na zawieszkach, listwach montażowych, ale w głównej mierze przytwierdzane są do ściany. Zatem w ww. sytuacji miejsce dostawy towarów będzie znajdowało się w miejscu montażu tych mebli, albowiem jak wynika z powyższego opisu montaż tych mebli nie stanowi prostych czynności.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem opodatkowania dostawy towarów z montażem jest kraj, w którym dokonywany jest montaż. Przy czym nie uznaje się za montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Oznacza to, że jeżeli polska spółka dokonała dostawy mebli z montażem do Szwecji lub Norwegii to miejscem opodatkowania tej dostawy będą te kraje i czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce (więc zaliczki również nie).

Zobowiązanym do opodatkowania VAT tej transakcji będzie najprawdopodobniej nabywca tych mebli analogicznie do zasady określonej w art. 17 ust. 1 pkt 5 lit.a polskiej ustawy, zgodnie z którym podatnikami są podmioty nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju i niezarejestrowany jako VAT czynny natomiast nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana jako VAT-UE.

EWIDENCJA W DEKLARACJI: W deklaracji VAT-7(17) eksport towarów należy wykazać w pozycji 22 podstawę opodatkowania, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów w pozycji 21.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 2 pkt 8, art. 13, art. 17 ust. 1 pkt 5 lit. a, art. 19a ust. 8, art. 20 ust.1, art. 22 ust. 1 pkt 2, art. 28 e, art. 106i ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.