Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , ROZLICZENIA VAT

1 lipca 2018

Opodatkowanie VAT sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej

0 2519

Spółka z o.o. planuje sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. Przed przystąpieniem do ostatecznej sprzedaży Spółka zawarła umowę na wykonanie dokumentacji związanej z całym procesem. Wykonawca obciąży Spółkę 23% VAT. Spółka zawarła porozumienie z dotychczasowymi najemcami na mocy którego Najemca zainteresowany nabyciem lokalu mieszkalnego pokryje powyższe koszty.

  1. Jaką stawką opodatkować sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem

  2. Czy można odliczyć VAT z faktury za wykonanie dokumentacji?

  3. Z jaką stawką VAT obciążyć przyszłych nabywców za pokrycie kosztów wykonania dokumentacji związanej z całym procesem?

ODPOWIEDŹ 1

Sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej będzie jednolitą transakcją podlegającą opodatkowaniu stawką VAT 8%, chyba że spełnione zostaną przesłanki, wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a, uprawniające do zwolnienia takiej sprzedaży z opodatkowania podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Wobec powyższego, wszystkie czynności polegające na dostawie towarów, a tym jest właśnie sprzedaż nieruchomości, podlegać powinny opodatkowaniu.

Przedmiotem sprzedaży, w przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym jest nie tylko lokal mieszkalny, ale również udział w części nieruchomości wspólnej Zgodnie z art.3 ustawy o własności lokali w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.

Nieruchomość wspólną natomiast stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w  nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z  powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z  pomieszczeniami do nich przynależnymi.

Powyższe oznacza, iż nie jest możliwe zbycie własności lokalu bez udziału we współwłasności wspólnych części budynku i  urządzeń oraz we własności gruntu. Zatem, w takim przypadku mamy do czynienia ze sprzedażą lokalu mieszkalnego jako rzeczy głównej oraz towarzyszącego mu udziału we współwłasności wspólnych części nieruchomości. Jak wynika z uchwały (podjętej w składzie 7 sędziów) z 24 października 2011 roku, o sygn. I FPS 2/11 sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości stanowi dostawę towarów.

Tak więc, występuje w tej sytuacji jednolite świadczenie, na które składają się dwie dostawy towarów, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:

  • dostawa towaru obejmująca samodzielny, wyodrębniony na własność lokal mieszkalny oraz

  • dostawa towaru w postaci udziału w nieruchomości wspólnej.

Podsumowując, Spółka dokonując sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z  udziałem w nieruchomości wspólnej dokonuje jednej transakcji, która podlega zasadniczo opodatkowaniu VAT - na podstawie art. 41 ust. 2 w  związku z art. 146 a pkt 2 oraz z  art. 41 ust. 12 ustawy o VAT - 8% stawką VAT, chyba że zaistnieją przesłanki uprawniające do zastosowania zwolnienia z  art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10 a ustawy o  VAT.

 Zgodnie bowiem z treścią art.43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa budynków i budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT, jeżeli w dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, pomiędzy pierwszym ich zasiedleniem a dostawą upłynął co najmniej okres dwóch lat.

Natomiast w myśl art.43 ust.1 pkt 10a ustawy, dostawa nieruchomości dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub w okresie krótszym niż dwa lata od tego zasiedlenia może również korzystać ze zwolnienia jeżeli w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało prawo do odliczenia nalic...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.