Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

2 czerwca 2013

Opodatkowanie VAT sprzedaży samochodu zakupionego z leasingu

0 829

Okresu używania i eksploatacji samochodu przez firmę w czasie trwania umowy leasingu, nie zalicza się do półrocznego okresu użytkowania, warunkującego uznanie towaru za używany.

Interpretacja indywidualna z 16 kwietnia 2013 roku nr IPTPP4/443-81/13-2/JM wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Sytuacja Wnioskodawcy

Wnioskodawca dla potrzeb działalności gospodarczej firma używa samochód ciężarowy (do 3,5 tony). Samochód jest używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej na okres od 15 marca 2010 roku do 28 lutego 2013 roku. Umowa ta przewiduje możliwość zakupu samochodu po zakończeniu umowy leasingu. Firma zamierza z tej możliwości skorzystać. Po wykupie samochodu od leasingodawcy Wnioskodawca zamierza sprzedać samochód przed upływem 6 miesięcy od wykupu, korzystając ze zwolnienia od podatku VAT.

W związku z powyższym zadano pytanie czy sprzedaż przedmiotowego samochodu jest zwolniona od podatku od towarów i usług i czy okres używania i eksploatacji samochodu przez firmę w czasie trwania umowy leasingu wlicza się do okresu używania w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT i art. 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku ...

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Umowa leasingu sprowadza się do używania rzeczy i pobierania pożytków, nie rodzi natomiast powstania prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu – jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi.

Zatem należy przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością – dostawą towaru – niezwiązaną z samą umową l...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.