Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

1 listopada 2017

Opodatkowanie VAT świadczonych przez hotel pakietów pobytowych

0 2632

Hotel zlokalizowany w miejscowości uzdrowiskowej chcąc zwiększyć popyt na swoje usługi przygotował tzw. pakiety pobytowe. Pakiet tego typu obejmuje oprócz usługi noclegowej opiewającej na okresy pięcio- lub siedmiodniowe pełne wyżywienie, ale także wycieczki krajoznawcze, korzystanie z hydromasaży oraz wieczornego grilla. Czy w takim przypadku hotel może zastosować stawkę 8% dla całości pakietu, czy też będzie zobowiązany różnicować stawki wedle poszczególnych świadczeń na rzecz klientów?

Odpowiedź

Podatnicy świadczący usługi hotelowe mogą stosować stawkę 8%, przy czym orzecznictwo TSUE i NSA przyjmuje, że w ramach usługi tego typu można włączyć śniadanie i potraktować sprzedawaną usługę jako świadczenie kompleksowe. Nie jest natomiast możliwe dowolne rozszerzanie charakteru usługi hotelowej w ten sposób, iż zawiera ona dowolną ilość innych świadczeń, które mogłyby być wykonane niezależnie od usługi noclegowej. Dlatego hotel ma obowiązek rozdzielić poszczególne świadczenia na rzecz klientów i opodatkować je właściwymi stawkami.

Uzasadnienie

Podmioty zajmujące się świadczeniem usług typu hotelowego, dość często stosują przy sprzedaży swoich usług tzw. pakiety. Ich cechą jest łączenie różnego typu świadczeń jednostkowych w całość i opodatkowywanie stawką VAT 8%. Innymi słowy, często zdarza się, że dostawa towarów lub/i świadczenie usług innych niż usługa hotelowa, jest traktowana przez podatników jako świadczenie kompleksowe. Skutkiem jest stosowanie do dostaw lub usług, które co do zasady są opodatkowane stawką 23%, stawki 8%. Należy jednakże zauważyć, że jest to działanie błędne, podatnicy narażają się na ryzyko korekty podatku należnego, a ich klienci na ryzyko korekty podatku naliczonego. Jak wskazał NSA w wyroku z dnia 9.02.2012 r., sygn. I FSK 620/11, nie może być bowiem tak, że „…jedynie wola stron wynikająca z treści czynności prawnej będzie decydowała o tym, czy dane świadczenia należy uznać za usługę kompleksową, czy też za świadczenia odrębne”.

Podstawą stwierdzenia, jaki zakres świadczonej usługi może być uznany za świadczenie kompleksowe jest orzecznictwo TSUE. Wynika to z faktu, iż ani ustawa o podatku od towarów i usług, ani też Dyrektywa 112/2006/WE (a także Dyrektywa VI) nie zawierają definicji legalnej tego pojęcia – nie są także wymienione przesłanki pozwalające na dokonanie klasyfikacji. Zauważyć przy tym należy, iż jak wskazuje treść art.41 ust.2 w zw. z art.146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%. Co do zasady zatem usługi hotelowe objęte są stawką VAT w wys. 8%.

Za usługę kompleksową (złożoną), zgodnie z TSUE należy przyjmować taką sytuację, w której:

  • jeżeli dwa świadczenia lub więcej, lub czynności dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle ze sobą związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.