Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

1 grudnia 2014

Opodatkowanie VAT usługi transportu dla podatnika spoza UE

0 950

Mam wystawić fakturę za usługi transportowe (transport z Niemiec do Polski) do firmy zarejestrowanej na Seszelach. Jak to opodatkować? Jaką stawką VAT? Czy są tutaj jakieś szczególne przypadki czy traktować to jak świadczenie usług poza UE i art.28b?

ODPOWIEDŹ

Usługa ta nie jest opodatkowana w Polsce. Wystawiają Państwo fakturę bez naliczania podatku VAT z adnotacją „odwrotne obciążenie” oznaczającą, że podatek VAT rozliczy nabywca usługi.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl przytoczonego przepisu VAT naliczany jest od tych transakcji, które miały miejsce lub traktowane są jako mające miejsce na terytorium Polski. Zatem tylko usługi uznane za świadczone w kraju będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikająca z art.28b ust.1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniami. Natomiast z art.28b ust.2 i 3 ustawy o VAT wynika, że:

  • w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej,

  • w przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce za...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.