Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , GMINY I POWIATY

31 marca 2017

Opodatkowanie VAT zakupu licencji od kontrahenta z Czech z naliczonym VAT

0 1575

Jesteśmy gminą, czynnym podatnikiem VAT. Kupiliśmy licencje programu (pobrane z podanej strony internetowej) dla wszystkich komputerów w urzędzie od zagranicznego kontrahenta - Czechy (nie ma siedziby w Polsce). Podatku VAT od zakupu licencji nie będziemy odliczać. Faktura wystawiona jest 14 marca 2017 roku z datą tą samą datą sprzedaży, termin zapłaty 31 marca 2017 roku, w złotówkach z kwotą netto, podatkiem VAT 23% i brutto. Firma czeska nie wystawiła faktury korekty dotyczącej podatku. W jakiej kwocie i w której pozycji deklaracji VAT-7 za miesiąc luty należy wpisać zakup? Czy podatek VAT należy odprowadzić do urzędu skarbowego jeśli już podatek VAT 23% zapłacimy dostawcy licencji? Czy dokonując zakupów od zagranicznych kontrahentów należy zawiadomić urząd skarbowy? 

ODPOWIEDŹ

Import usług należy wykazać w pozycji 29 deklaracji (wartość netto) - w Państwa przypadku będzie to wartość netto + podatek VAT, które wynikają z faktury i w pozycji 30 podatek należny od kwoty wykazanej w pozycji 29 (tj. wartość brutto z faktury x 23%). Nie ma dodatkowego obowiązku zawiadamiania urzędu skarbowego o dokonaniu zakupów od zagranicznych kontrahentów

UZASADNIENIE

W przypadku opisanym w pytaniu faktura jest wystawiona błędnie. Powinni Państwo poprosić o wystawienie faktury bez VAT, z adnotacją, że podatek rozlicza nabywca. Nabycie takiej usługi należy potraktować jako import usług, w rozumieniu art.2 pkt.9 ustawy o VAT. Usługi te, w przypadku świadczenia na rzecz podatników, podlegają opodatkowaniu VAT w oparciu o zasadę ogólną określenia miejsca opodatkowania, wyrażoną w art.28b ustawy o VAT, zgodnie z którą za miejsce świadczenia usługi uznaje się kraj, w którym siedzibę działalności gospodarczej posiada usługobiorca.

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, w sytuacji gdy usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, następuje przerzucenie obowiązku naliczenia podatku ze sprzedawcy usługi na jej nabywcę. Oznacza to, że jeśli nabywcą usługi jest polski podatnik VAT – w tym przypadku Państwa Gmina - to Państwo są zobowiązani do opodatkowania tej usługi w Polsce.

Dokonaliście Państwo zakupu licencji programu od kontrahenta z Czech, z datą faktury i sprzedaży...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.