Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

17 listopada 2015

Oświadczenie spedytora jako dokument potwierdzający wywóz towarów

0 2434

Dokumenty przewozowe, tj. oświadczenie spedytora, kopia faktury, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku oraz potwierdzenie zapłaty za towar - nie stanowią łącznie wystarczającej dokumentacji dla zastosowania stawki podatku 0% z tytułu realizowanych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2015 roku nr IPTPP2/4512-448/15-4/JSz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który rozważa zastąpienie podpisanej kopii dokumentu CMR dokumentem przygotowanym przez Spółkę - dokumentem mającym formę Oświadczenia Spedytora. Przygotowany przez Spółkę dokument zawierałby wszystkie elementy listu przewozowego CMR takie jak:

  • dane Spółki (jako podmiotu wysyłającego towary),

  • dane odbiorcy otrzymującego towary,

  • wagę/ilość towaru,

  • datę wysyłki,

  • datę dostawy do nabywcy,

  • kraj dostawy,

  • podpis spedytora.

Powyższy Dokument jednoznacznie potwierdzałby, że towary zostały faktycznie dostarczone do miejsca przesyłki, co zostałoby jednocześnie potwierdzone podpisem spedytora. Spółka oprócz otrzymanego oświadczenia spedytora posiadałaby kopię faktury, specyfikację poszczególnych sztuk ładunku oraz potwierdzenie zapłaty za towar. Łącznie te dokumenty potwierdzałyby wewnątrzwspólnotową dostawę towarów wykonaną przez firmy spedycyjne.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy oświadczenie spedytora może być uznane za dokument, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i w konsekwencji może dawać prawo do zastosowania stawki 0%, po spełnieniu pozostałych warunków, o których mowa w art. 42 ww. ustawy.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż przedmiotowe oświadczenie otrzymane od spedytora, nie będzie dokumentem jednoznacznie potwierdzającym wywiezienie towarów z terytorium kraju i dostarczenie nabywcy do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego państwa członkowskiego. Bowiem z niniejszego oświadczenia nie będzie wynikać, że nabywca odebrał towar, gdyż nie będzie opatrzone podpisem tej osoby, ani pieczątką na...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.