Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 marca 2018

Otrzymana dotacja na modernizację gospodarki wodno-ściekowej nie podlega opodatkowaniu VAT

0 803

Gmina prowadzi inwestycję „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy poprzez modernizację sieci kanalizacji sanitarnej oraz systemów zaopatrzenia w wodę, w tym wyposażenie  w systemy zmniejszające straty w dostawach i zmniejszające ryzyko wystąpienia awarii”. Powyższa inwestycja obejmuje:

  1. Modernizację ujęcia wody–wymiana urządzeń technologicznych, układów sterowania i zasilania, sonda hydrostatyczna, monitoring;

  2. Modernizację przepompowni wody - montaż nowoczesnych urządzeń kompaktowych, monitoring;

  3. Remont rozdzielczej sieci wodociągowej;

  4. Montaż trzech stacji dozujących na sieci kanalizacyjnej.

  5. Przebudowa pompowni ścieków sanitarnych.

  6. Montaż trzech zaworów redukcyjnych na sieci wodociągowej;

  7. Wymianę wodomierzy.

Infrastruktura utworzona w wyniku realizacji projektu jako mienie komunalne pozostanie własnością Gminy. W ramach projektu nie będą budowane przyłącza kanalizacyjne. Grupę osób objętych projektem stanowią osoby fizyczne (gospodarstwa), przedsiębiorstwa oraz Jednostki OSP, które nie będą ponosiły kosztów realizacji projektu. Przy składaniu wniosku o dofinansowanie, VAT został zaliczony do kosztów niekwalifikowalnych projektu. Jednocześnie nadmieniam, że inwestycja ta nie została jeszcze rozpoczęta, jest na etapie przetargu o wykonawstwo. Natomiast w roku 2016 zostały poniesione wydatki związane z projektem np. na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, gdzie uwzględniany był VAT naliczony przeliczany proporcjonalnie. Inwestycja ta związana jest z działalnością mieszaną, częściowo dotyczy zadań własnych Gminy wynikających z ustawy o samorządzie Gminnym, ale także dotyczy sprzedaży opodatkowanej, gdyż Gmina co kwartał nalicza podatek należny za sprzedaż wody i ścieków wg stawki 8%. W listopadzie 2017 roku wpłynęła refundacja z Ministerstwa Finansów dotycząca zwrotu poniesionych kosztów projektu, w związku tym pytanie brzmi: Czy należy odprowadzić od tej refundacji podatek VAT i na jakich zasadach?

ODPOWIEDŹ

Rada Gminy ustala stawki cen za wodę i ścieki na podstawie danych ekonomicznych z tej działalności. Zatem, zdaniem Redakcji, refundacja przez Ministra Finansów kosztów przedstawionego projektu nie będzie miała wpływu na cenę wody i ścieków, a w związku z tym, należałoby ją uznać jako dofinansowanie ogólnego kosztu inwestycji, który nie jest uzależniony od ilości i wartości świadczonych usług, nie stanowi także dopłaty do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług (wody i ścieków).

Jeżeli zatem celem refundacji jest dotowanie modernizacji całej działalności związanej z gospodarka wodno-ściekową, to taka dotacja nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie zawiera się w ustawowej definicji dotacji stanowiącej podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług do podstawy opodatkowania należy włączyć otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty mające bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług.

W orzecznictwie wskazuje się, że „dla określenia, czy dane dotacje są czy nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że w sytuacji gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie (dotacje, subwencje), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia. Kryterium uznania dotacji za zwiększającą obrót stanowi zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie stanowią obrotu w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, czyli nie zwiększają podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Tym samym, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności (czy też kosztów realizacji konkretnego zadania) - nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu. Również z orzecznictwa TSUE wynika, że określenie związku pomiędzy dotacją a świadczeniem usług czy dostawą towaru jako „bezpośredniego” ma istotne znaczenie dla opodatkowania. W uzasadnieniu wyroku z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie C-184/00 Office des Produits Wallons ASBL v. Belgian State (ECR 2001/11B/I-9115) podkreślono, że sam tylko fakt, iż dotacja (czy inny sposób dofinansowania) wpływa na ostateczną cenę świadczenia (co niemal zawsze ma miejsce), nie może być decydujący dla uznania, że dotacja ta powinna zwiększać podstawę opodatkowania. Jednocześnie wyjaśniono, że do uznania dotacji (subwencji itp.) za zwiększającą podstawę opodatkowania konieczne jest stwierdzenie, że dotacja ta jest dokonywana w celu sfinansowania konkretnej czynności opodatkowanej (dostawy towarów lub świadczenia usług). „W piśmiennictwie wskazuje się, że dotacje zawsze w jakiś sposób wpływają na cenę świadczonych usług czy towarów dostarczanych prze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.