Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

1 marca 2016

Podatek VAT w zakresie cesji wierzytelności własnych

0 893

Przekazanie (cesja) własnych wierzytelności na rzecz osób trzecich ze względu na brak wzajemnego świadczenia z opodatkowaniem usług wykonanych przez Spółkę na rzecz dłużników nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 lutego 2016 roku nr IPPP1/4512-1166/15-2/RK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka S.A., która świadczy m.in. usługi w zakresie dostarczania telewizji płatnej oraz internetu. Usługi są realizowane głównie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, ale również na rzecz podatników VAT. Odbiorcy usług zobowiązani są do wnoszenia opłat za usługi świadczone przez Spółkę, zaś Spółka uwzględnia VAT należny od usług świadczonych na rzecz konsumentów i przedsiębiorców w swoich rozliczeniach podatkowych. W związku z naliczeniem tych opłat, po stronie Spółki powstaje wierzytelność z tytułu świadczenia usług w stosunku do klientów. Zdarzają się sytuacje, w których klienci Spółki nie wnoszą w terminie opłat należnych z tytułu świadczonych usług i po stronie Spółki pojawia się konieczność sfinansowania VAT należnego od tych usług.

Możliwe są sytuacje, w których Spółka podejmuje decyzję o zbyciu (odpłatnej cesji) tych wierzytelności z tytułu świadczenia usług, które nie są regulowane przez klientów. W takiej sytuacji, Spółka sprzedaje te wierzytelności po cenie niższej niż wartość nominalna tych wierzytelności (wartość nominalna, czyli wartość brutto wierzytelności z tytułu świadczenia usług) na rzecz osób trzecich. Uzyskiwana przez Spółkę kwota stanowi wyłączną zapłatę, jaką uzyska za tę wierzytelność powstałą z tytułu świadczenia usług.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w świetle art. 29 ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 stycznia 2013 roku w przypadku odpłatnej cesji wierzytelności handlowej poniżej jej wartości nominalnej, podstawą opodatkowania będzie kwota efektywnie uzyskana w wyniku cesji wierzytelności (po pomniejszeniu VAT należnego) jako wyłączna należność Spółki uzyskana z tytułu świadczenia usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy wskazał, iż pojęcie kwoty należnej z tytułu sprzedaży łączy się ściśle z pojęciem „wynagrodzenie”, które jest sprzedawcy należne z tytułu jego świadczenia na rzecz nabywcy. O wynagrodzeniu w ramach danej sprzedaży można mówić, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem będącym świadczeniem wzajemnym. Dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.