Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

31 października 2015

Podstawa opodatkowania dostawy towaru dokonanej przez dostawcę wraz z transportem

0 871

Firma, której sprzedałem towary prowadzi działalność gospodarczą tylko w Niemczech. Najpierw sprzedałem towar (faktura wystawiona na tę firmę), a teraz mam wystawić fakturę za transport ale na dane tej osoby (z imienia i nazwiska) a nie na jej firmę. Transport dotyczy obszaru Polski, kwota za transport ponad 20.000 zł i nie wiem czy mam mieć kasę fiskalną w związku z tą transakcją czy wystawić tylko fakturę oraz jaką stawkę VAT zastosować?

ODPOWIEDŹ

Opłata za transport powinna być składnikiem wartości dostawy towaru i wykazana łącznie na jednej fakturze dokumentującej sprzedaż towaru.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 29a ustawy, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Zgodnie z tą definicją, podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Należy także pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem sądów, dla celów opodatkowania złożone działania podatnika traktowane są - co do zasady - jako jednolita całość. Oznacza to, że jeżeli podatnik dokonuje kilku świadczeń na rzecz odbiorcy i są one ze sobą powiązane tak, że obiektywnie rzecz biorąc tworzą z ekonomicznego punktu widzenia jedną całość, którą jedynie sztucznie można byłoby podzielić, to te elementy lub świadczenia - dla celów podatku od towarów i usług - stanowią jedną całość.

Z pytania wynika, że Czytelnik dokonał sprzedaży na rzecz podatnika prowadzącego działalność w Niemczech, a następnie ma wystawić fakturę dotyczącą transportu na osobę fizyczną, a nie na firmę. Taki sposób postępowania jest niezgodny z przepisami. Sprzedawca nie powinien wysta...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.