Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

24 kwietnia 2013

Podstawa opodatkowania VAT w umowie zamiany nieruchomości gruntowej

0 793

Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa nieruchomości pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Takie stanowisko zawarł Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej o numerze IPTPP1/443-62/13-2/RG z 27 marca 2013 roku.

Sytuacja podatnika

Gmina, czynny podatnik VAT zamierza dokonać transakcji zamiany gruntów z osobą fizyczną również będącą podatnikiem VAT. Obie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania są położone na terenach mieszkalnictwa jednorodzinnego z usługami. Wartość zamienianych nieruchomości została określona w operacie szacunkowym, sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego. Przy czym wartość nieruchomości Gminy została określona na kwotę 64.177,00 zł a wartość osoby fizycznej na kwotę 62.230,00 zł. Strony transakcji w umowie notarialnej ustalą wartość zamienianych nieruchomości jako brutto.

W związku z powyższym zadano pytanie czy gmina ustalając podstawę opodatkowania powinna przyjąć wartość określoną przez rzeczoznawcę majątkowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku VAT w wysokości 23%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy o podatku VAT należy przyjąć, że grunt jest towarem. Natomiast przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Przepisy ustawy o VAT nie określają jakie kontrahenci powinni stosować formy płatności za czynności dostawy towarów lub świadczenia usług .Odpłatność jako świadczenie wzajemne może również przybrać postać rzeczową – zapłata w innym towarze lub usłudze albo mieszaną – zapłata w części pieniężna i w części rzeczowa. Organ podatkowy stoi na stanowisku , iż dla uznania czynności za odpłatną, wystarczające jest, by istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za tę czynność.

Ponadto stwierdzono, iż gmina przy dokonywaniu przedmiotowej transakcji działa jako podatnik VAT i z tego względu czynność zamiany gruntów podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W rozpatrywanej sprawie, z uwagi na fakt, iż przedmiotowe działki położone są na terenach mieszkalnictwa jednorodzinnego z usług...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.