Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA

30 listopada 2017

Pośrednictwo w sprzedaży biletów, a miejsce świadczenia usług

0 2121

Jesteśmy zakładem budżetowym (OSiR), działamy na podstawie statutu, w którym zapisana jest między innymi organizacja imprez sportowych, wynajem pomieszczeń. Podpisaliśmy umowę na wynajem hali z Agencją przeprowadzającą „Polską Noc Kabaretową” wraz ze sprzedażą przez nas biletów, z której OSiR otrzyma prowizję procentową od sumy uzyskanej ze sprzedaży biletów. Sprzedaż biletów na rzecz osób niebędących podatnikami będzie odbywała się za pomocą kas fiskalnych OSiR-u i traktowana będzie jako sprzedaż obca nie stanowiąca przychodu OSiR - zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących podatnik ma możliwość prowadzenia sprzedaży innemu podmiotowi na własnych kasach. W książeczkach serwisowych mamy wyodrębnioną stawkę PTU „0” przypisaną do odpowiedniej litery np.”G” określającą sprzedaż obcą. Agencja otrzyma od OSIR wystawioną fakturę na prowizję zgodnie z art. 28b ustawy o VAT. Czy nasze stanowisko jest prawidłowe? Czy nie zachodzą tu przesłanki art. 28g ustawy i proszę o odpowiedź przy jakich świadczeniach usług ma zastosowanie ww. art. 28g ustawy?

Odpowiedź

Tak, miejsce świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży biletów należy określić zgodnie z art. 28 b ustawy o podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej co do zasady powinna być ewidencjonowana za  pomocą kasy rejestrującej. W przypadku gdy prowadzone jest pośrednictwo przy sprzedaży biletów, a ewidencja sprzedaży biletów następuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej, to podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za  wykonywane usługi w  ramach umowy. Ewidencjonuje się na potrzeby obliczenia osiąganego obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w  imieniu innego podmiotu

Jeśli więc, oprócz sprzedaży własnej sprzedawane są również bilety obce, to istnieje obowiązek ewidencjonowania na kasie rejestrującej także obrotu z  tytułu sprzedaży biletów obcych. Czyli ewidencjonuje na kasie fiskalnej cały obrót z  tytułu sprzedaży biletów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wówczas na potrzeby prowadzenia ewidencji sprzedaży obcej należy przyporządkować dowolną wolną literę, z wyjątkiem litery “A”, wartości 0% (tzw. zero techniczne).

W  deklaracji należy wykazać wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w  okresie rozliczeniowym. Kwoty wykazywane w  deklaracji winny dotyczyć jedynie sprzedaży własnej, a nie sprzedaży obcej dokonywanej w imieniu agencji.

Natomiast podstawę opodatkowania czynności wynikających z  umowy pośrednictwa dla osoby świadczącej usługi pośrednictwa stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za  wykonanie usługi, pomniejszona o  kwotę podatku. Zatem obrót i  kwoty VAT należnego, które należy rozliczyć w  deklaracji VAT z  tytułu świadczonej usługi pośrednictwa w  sprzedaży biletów, stanowi otrzymana z  tego tytułu prowizja.

Natomiast wzajemne, dokładne rozliczenie pomiędzy zakładem budżetowym a Agencją, w imieniu której OSIR sprzedaje bilety odbywa się poprzez wystawienie przez zakład budżetowy faktury z tytułu pośrednictwa w  sprzedaży biletów (na prowizję) na Agencję.

Określenie miejsca świadczenia usług na potrzeby podatku od towarów i usług ma zastosowanie w przypadku, gdy odbywa się pomiędzy podmiotami z dwóch różnych krajów lub gdy jej świadczenie odbywa się w kraju innym niż kraj usługobiorcy czy usługodawcy i służy określeniu kraju opodatkowania danej usługi. Z pytania nie wynika czy Agencja jest podmiotem krajowym, niemniej Czytelnik zastanawia się jak należy określić w omawianej sytuacji miejsce świadczenia dla świadczonych przez OSiR usług.

W przypadku świadczenia pomiędzy OSIR a Agencją polegającego na pośrednictwie w sprzedaży biletów miejsce świadczenia usług należy określić na podstawie art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika miejscem świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku:

  • gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej,

  • gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby dzi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.