Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 stycznia 2018

Proporcjonalne odliczenie VAT od kosztów związanych ze sprzedażą mieszaną

0 967

Firma - czynny podatnik VAT świadczy usługi budowlane, z tego tytułu rozlicza się miesięcznie na deklaracji VAT-7. Oprócz tego również w najbliższym czasie będzie rozszerzać swoją własną działalność rolniczą o hodowlę kotów rasowych, czyli z tej części korzysta ze zwolnienia dla rolnika. W obu przypadkach ponosi koszty i zakupy, które wykorzystuje wspólnie do tych działalności np. koszty wody do kąpania i pielęgnacji kotów rasowych na wystawy, ich wyżywienie i karmienie, woda potrzebna jest również na budowie, energia i rachunki za telefony itp. Czy będę musiał rozliczać podatek naliczony proporcją?

ODPOWIEDŹ

Tak, w sytuacji, kiedy Czytelnik ponosi koszty wspólne wykorzystywane zarówno do działalności opodatkowanej oraz zwolnionej z VAT (jak woda, energia, koszty telefonów) i gdy przypisanie ich w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym „sposobem określenia proporcji”. W tym celu należy ustalić proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z podstawową zasadą w podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług tylko i wyłącznie w takim zakresie, w jakim zakupy te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego podatnik jest obowiązany do bezpośredniego przyporządkowania dokonanych zakupów do czynności dających prawo do odliczenia. Jeżeli nie jest możliwe przypisanie dokonanych zakupów towarów i usług w całości do czynności dających prawo do odliczenia, podatnik ma prawo do odliczenia jedynie tej części kwoty podatku naliczonego, którą może proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia. Dla prawidłowego wyliczenia należy zastosować proporcję:

  • roczny obrót z tytułu czynności dających prawo do odliczenia VAT

  • całkowity obrót ( czynności opodatkowane + czynności zwolnione)

Powyższą proporcję ustala się procentowo w stosunku rocznym. Bierze się pod uwagę obrót osiągnięty w poprzednim roku podatkowym. Do proporcji stosuje się zaokrąglenia w górę do najbliższej liczby całkowitej. Podatnicy, którzy nie mieli w poprzednim roku podatkowym sprzedaży mieszanej lub też obrót z tego tytułu był niższy niż 30.000 zł do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu przyjmują proporcję ustaloną szacunkowo według prognozy ustalonej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu. W przypadku gdy proporcja wyliczona przez podatnika przekroczy 98% (po zaokrągleniu) i kwota podatku naliczonego, niepodlegająca odliczeniu będzie mniejsza niż 500 zł, to podatnik ma prawo uznać że ta proporcja wynosi 100%. Z kolei w sytuacji, gdy nie przekroczy 2% - ma prawo uznać, że proporcja wynosi 0%.

Ważne: W c...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.