Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

31 lipca 2016

Przekazanie nieodpłatnie wspólnikowi spółki samochodu po wykupie z leasingu

0 1744

Zawarto umowę leasingu samochodu na spółkę cywilną. Z racji tego, że jeden ze wspólników używał samochód tylko prywatnie to żadne koszty nie zostały ujęte w działalności gospodarczej a VAT nie był odliczany (wspólnik opłacał leasing z osobistych pieniędzy). Firma leasingowa nie chciała dokonać cesji, ani tez nie chce faktury sprzedaży wystawić na wspólnika aby samochód od razu przeszedł na niego. Firma leasingowa wystawia fakturę za samochód na spółkę cywilną. Co i jak zrobić aby ten samochód nie figurował w spółce i mógł być przejęty do majątku prywatnego wspólnika? 

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Po zakończeniu umowy leasingu i wykupie samochodu, spółka cywilna może podjąć uchwałę (decyzję) o przeznaczeniu nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych pojazdu na cele prywatne jednego ze wspólników, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przekazanie samochodu na cele prywatne wspólnika spółki cywilnej po wykupie z leasingu nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

 

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

 

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości tub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub i...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.