Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiłam samochód osobowy w procedurze VAT-marża z salonu samochodowego w 2016 roku - wartość powyżej 15.000 zł. Wykorzystuję samochód w swojej działalności opodatkowanej. Nie odliczałam podatku naliczonego przy nabyciu tylko od zużycia bieżącego, paliwo, naprawy - 50% z faktur. Na początku roku 2017 zakupiłam okazyjnie nowy silnik o wartości 4.000 zł plus VAT, ponieważ poprzedni uległ uszkodzeniu i naprawa byłaby o wiele droższa. Postanowiłam, że samochód chcę wyprowadzić z majątku firmy na cele osobiste. Czy będę musiała tą transakcję opodatkować i w jakiś sposób udokumentować?

ODPOWIEDŹ

Nieodpłatne przekazanie samochodu na cele osobiste spowoduje konieczność opodatkowania silnika w deklaracji za okres, w którym dojdzie do nieodpłatnego przekazania.

UZASADNIENIE

W art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług zawarty jest katalog czynności podlegających opodatkowaniu. I tak, czynność odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług podlega, co do zasady, opodatkowaniu. Natomiast za dostawę towarów należy rozumieć dysponowanie towarem jak właściciel. Dostawą towarów w rozumieniu ustawy jest również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W powyższej regulacji zostały wymienione również części składowe, jeżeli przy ich nabyciu przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że w takiej sytuacji jeżeli części składowe spowodowały trw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.