Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

2 grudnia 2015

Przekazanie samochodu na cele prywatne a opodatkowanie VAT

0 999

Samochód osobowy został zakupiony przez spółkę cywilną w roku 2011, wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Zakup udokumentowany fakturą VAT nie zawierającą podatku VAT (dostawa zwolniona z VAT). Obecnie samochód został wycofany ze środków trwałych spółki i przekazany do użytku prywatnego wspólników. Czy do czynności tej znajduje zastosowanie art. 7 ust.2 ustawy i nie podlega ona opodatkowaniu VAT?

ODPOWIEDŹ

W związku z tym, że Spółce przy zakupie samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, wspólnicy, co do zasady, mogą go wycofać ze środków trwałych firmy bez konieczności opodatkowania.

UZASADNIENIE

Dość częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest wycofanie majątku firmowego i przekazanie na cele prywatne.

Przekazanie samochodu na cele osobiste reguluje art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, opodatkowaniu VAT podlega przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  • wszelkie inne darowizny.

Warunkiem opodatkowania jest jednak przysługujące podatnikowi, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Zatem, gdy Spółka zamierza wycofać pojazd z działalności i przekazać go na potrzeby osobiste wspólników, nie ma obowiązku opodatkować takiego przekazania podatkiem VAT.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy Spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu części składowych do przedmiotowego samochodu, to może wystąpić obowiązek wykazania VAT należnego.

Zgodnie bowiem z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów: „opodatkowaniu podatkiem VAT będzie podlegało nieodpłatne przekazanie towarów, z tytułu nabycia których nie przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia podatku, ale w towarach tych zostały wymienione części składowe, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia i które spowodowały trwały wzrost wartości towarów „ni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.