Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przekwalifikowanie samochodu z towaru handlowego na środek trwały

Artykuły | 28 stycznia 2020 | NR 98
0 2095

W ramach WNT nabyliśmy od kontrahenta holenderskiego samochód osobowy do działalności gospodarczej - handlujemy samochodami używanymi. Odliczyliśmy 100% od tego nabycia. Samochód nie był rejestrowany na terytorium Polski. Czy, jeżeli ten samochód zarejestruję w Polsce, to czy zmienia nam się przeznaczenie wykorzystania tego samochodu? Czy w związku z tym mamy obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego od tego nabycia, złożenia i zapłacenia VAT-23 wraz z odsetkami?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji, w przypadku zarejestrowania pojazdu na terytorium kraju nastąpi zmiana przeznaczenia środka transportu nabytego jako towar handlowy na środek trwały.  Czytelnik będzie zatem obowiązany po rejestracji samochodu na terytorium kraju do dokonania korekty deklaracji podatkowej w odpowiednich pozycjach tj. 23, 24 i pozycji 38 oraz złożenia  informacji VAT-23. Ponieważ zmiana przeznaczenia wykorzystania samochodu nastąpi po terminie, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT, to Czytelnik musi obliczyć samodzielnie i wpłacić także odsetki. 

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług każdy podmiot, który nabędzie środek transportu w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych, czy to jest nowy środek transportu, czy też inny środek transportu ciąży na nim obowiązek rozliczenia tej transakcji. Podatek należny powinien być zapłacony do urzędu  skarbowego, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju. Oznacza to, że podatnik, który dokonuje takiego nabycia będzie zobowiązany do złożenia informacji VAT-23. 
Natomiast nie składa tej informacji, gdy środek transportu jest towarem handlowym i nie będzie na terytorium Polski rejestrowany. W sytuacji, gdy dojdzie do zmiany przeznaczenia wykorzystania tego środka transportu z towaru handlowego na  środek trwały podlegający rejestracji oraz użytkowanie go w celach działalności gospodarczej podatnika, to zastosowanie mają przepisy art. 103 ust. 3-5 ustawy o VAT. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu, który zostanie zarejestrowany na terytorium Polski podatnik zobowiązany jest, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego (od 1 stycznia 2020 roku na swój mikrorachunek)...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.