Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przesyłanie paragonów drogą elektroniczną przy sprzedaży perfum przez Internet

Artykuły | 5 kwietnia 2022 | NR 124
0 964

Rozpoczynamy sprzedaż internetową kosmetyków, w tym perfum. Czy musimy mieć kasę? Jeśli tak to czy będziemy mogli wystawiać wyłącznie paragony elektroniczne do sprzedanych kosmetyków?

Odpowiedź

Sprzedaż wysyłkowa perfum będzie wymagała stosowania kasy fiskalnej już od wykonania pierwszej dostawy. Paragony elektroniczne będzie można wystawiać jeżeli zostanie zakupiona kasa on-line i wyłącznie po uzgodnieniu z kupującym takiej formy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zapis ust. 6a ww. artykułu określa, iż kasa rejestrująca musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3. W rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 grudnia 2021 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, określono zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2023 r.:

  • czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia, gdzie m.in. w poz. 36 określono zwolnienie dla sprzedaży dotyczącej szczególnych czynności - tj. dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres) - zwolnienie stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku (§ 2 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia),
  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2021 roku dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł - § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia. 

Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy obrót realizowany na rzecz w/w osób w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, w kwocie 20.000 zł (§ 5 ust. 2 rozporządzenia). Jednakże zgodnie §4 ust. 1 pkt 1 lit. o zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w ww. § 2 i § 3 nie stosuje się w przypadku dostaw perfum i wód toaletowych (CN 3303 00 10, 3303 00 90), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.
Paragraf 5 ust. 6 rozporządzenia stanowi, iż w przypadku podatników korzysta-jących ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 (ze względu na obrót), zwolnienie traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4, zatem czynność sprzedaży perfum wyłącza możliwość stosowania zarówno zwolnienia podmiotowego (obrót) jak i przedmiotowego (czynności wymienione w poz.36 załącznika do rozporządzenia). 
Z dniem 28 września 2021r. opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, które weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Na jego mocy wprowadzono m.in. możliwość wystawienia i wydawania e-paragonu bez konieczności jego drukowania również na kasach on-line. Do tego momentu e-paragon funkcjonował wyłącznie w kasach wirtualnych.
Możliwość wydawania paragonów w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonów, umożliwia klientowi wybór, czy chce otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli paragony elektroniczne.
Zmiany w zakresie wydawania dowodu zakupu wprowadziła ustawa o podatku od towarów i usług już w kwietniu 2020 roku. Nowelizacja przepisów umożliwiła przesyłanie e-paragonów, jednak w tym przypadku nastąpiły pewne ograniczenia – nie wszystkie kasy rejestrujące były bowiem przystosowane do wdrożenia nowego rozwiązania stąd konieczność kolejnych regulacji.
W myśl zapisu art. 111 ust. 3a pkt 1 znowelizowanej ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:

  1. w postaci papierowej lub 
  2. za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Powyższe zagadnienie regulują również zapisy § 6 rozporządzenia w sprawie kasy rejestrujących zgodnie z którym podatnicy prowadząc ewidencję wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności, z zastrzeżeniem § 12.
Kasa wystawi paragony fiskalne w postaci papierowej i w postaci elektronicznej albo zgodnie z wyborem użytkownika tylko w postaci elektronicznej zawierające...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.