Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

9 października 2015

Refaktura opłaty za okresowe badanie dźwigu i sterylizatora

0 1397

Szpital refakturując opłaty naliczone przez Urząd Dozoru Technicznego, powinien doliczyć do kwoty badania podatek VAT ze stawką 23%

wisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2015 roku nr IBPP2/4512-455/15/KO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Szpital, który w ramach prowadzonej działalności dzierżawi pomieszczenie Kuchni Centralnej wyposażonej w dźwigi. Zgodnie z umową - wszelkie koszty związane z eksploatacją dźwigów w jakie wyposażone jest dzierżawione pomieszczenie tj.: bieżące konserwacje, remonty, naprawy, modernizacje, Pogotowie Dźwigowe, odbiory UDT itp. będą ponoszone przez Dzierżawcę. Dźwigi na podstawie odrębnych przepisów podlegają corocznemu badaniu przeprowadzanemu przez Urząd Dozoru Technicznego. UDT obciąża Szpital rachunkiem z adnotacją: „Czynności dokonywane przez Urząd Dozoru Technicznego na podstawie Ustawy o dozorze technicznym nie podlegają opodatkowaniu VAT.”

Szpital przerzuca opłatę za badanie okresowe na firmę dzierżawiącą pomieszczenia Kuchni Centralnej wystawiając fakturę VAT. Faktura nie jest powiększona o marżę. Do kwoty za badanie okresowe doliczony jest podatek VAT - stawka 23%. Dodatkowo, Szpital został obciążony rachunkiem przez Urząd Dozoru Technicznego za badanie sterylizatora parowego po jego naprawie. Zgodnie z umową na zakup sterylizatora w okresie trwania gwarancji, koszty związane z naprawą gwarancyjną i wynikającym z tego dopuszczeniem do użytkowania pokrywa Gwarant. Szpital refakturował koszt badania UDT na Gwaranta doliczając do kwoty badania podatek VAT 23%.

W związku z powyższym Szpital zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy refakturując opłaty naliczone przez UDT powinien doliczyć do kwoty badania podatek VAT ze stawką 23%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż w powyższej sprawie przedmiotem świadczenia na rzecz dzierżawcy jest usługa główna, tj. dzierżawa pomieszczenia Kuchni Centralnej, a koszty dodatkowe, w tym opłaty za badania dźwigu przeprowadzone przez Urząd Dozoru Technicznego są elementem usług pomocniczych do tej usługi. W efekcie, na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przedmiotowe wydatki są świadczeniem należnym z tytułu umowy dzierżawy przedmiotowego pomieszczenia.

Zatem pobierana przez Szpital opłata za badanie dźwigu przeprowadzone przez Urząd Dozoru Technicznego, jako element usługi dzierżawy pomieszczenia Kuchni Centralnej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na takich samych zasadach jak usługa dzierżawy, tj. stawką podatku VAT 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ww. ustawy.

Natomiast odnosząc się do kwestii opodatkowania opłaty za badanie sterylizatora parowego po jego naprawie wykonanych przez Urząd Dozoru Technicznego organ podatkowy stwierdził, iż w świetle unormowań art. 15 ust. 6 ww. ustawy w zakresie wykonywania czynności dozoru technicznego Urząd nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem czynności te wykonywane przez tę instytucję nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stąd też w przedmiotowej sprawie nie można przyjąć, że Szpital obciążając kosztami wynikającymi z opłat za przeprowadzone przez Urząd Dozoru technicznego badanie sterylizatora parowego dopuszczające go do użytkowania wykonuje czynności jako organ administracji państwowej. Zatem obciążając gwaranta kosztami badania powinien opodatkować badanie sterylizatora parowego podstawową stawką podatek VAT w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 16 ust.6, art. 29a ust. 1, art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.