Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak należy opodatkować fakturę z tytułu naprawy samochodu na terenie Niemiec. Wynajęty przez nas przewoźnik ma fakturę na siebie z „np”, a nam chce „refakturować” i doliczyć do tych kosztów 23% (z naszej winy uszkodzenie auta - towar źle zabezpieczony).  Czy tak jest prawidłowo, z jakiej daty powinien przyjąć kurs euro: refakturowania czy otrzymania faktury od serwisu niemieckiego ? Pytam, bo serwis może zmienić nabywcę na fakturze na nas, nie przewoźnika.

ODPOWIEDŹ

Z zapisów art.8 ust.2a ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) wynika, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Przytoczony powyżej przepis dotyczy sytuacji, która ma miejsce w Państwa przypadku i wynika z niego, że polski przewoźnik refakturując na Państwa koszty naprawy samochodu, powinien postąpić tak, jakby sam wyświadczył tę usługę na rzecz Państwa firmy. Usługa naprawy samochodu, zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art.28b UPTiU jest opodatkowana w miejscu siedziby usługobiorcy. W związku z tym polski przewoźnik refakturując na Państwa firmę usługę naprawy samochodu powinien ją opodatkować w Polsce zgodnie ze stawką krajową podatku VAT przyjętą dla tego typu usług, a więc 23%.W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku refakturowania usług ?

W przepisach ustawowych nie ma doprecyzowanych przepisów, które w sposób jednoznaczny określałyby moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku refakturowania usług. Kwestię tę rozstrzygnął  NSA w wyroku z dnia 25 października 2012r., sygnatura akt I FSK 65/12 NSA, z którego wynika, że w przypadku refakturowania kosztów usług obowiązek podatkowy, co do zasady, będzie powstawał  na zasadach określonych w art. 19a UPTiU, z tym tylko wyjątkiem, że w sytuacji gdy ustawa wiąże powstanie obowiązku z wystawieniem faktury, powstawał on będzie z chwilą wystawienia refaktury.  Zatem w przypadku usługi remontu pojazdu moment powstania obowiązku podatkowego ustala się w oparciu o zasadę ogólną wynikającą z zapisu art. 19a ust. 1 UPTiU, która stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli przed wykonaniem usługi podatnik otrzymał całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. (art. 19a ust.8 UPTiU).

W przypadku refakturowania usług, których koszt wyrażony jest w walucie obcej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.