Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 października 2017

Rekompensata od Gminy na pokrycie kosztów wykonywania zadań własnych gminy a VAT

0 1053

Spółka prawa handlowego, w której gmina jest jedynym udziałowcem wykonuje zadania własne gminy w zakresie publicznego transportu zbiorowego (art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym). Podmiot ten, zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu (WE) Nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 12 października 2007 roku dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego pełni rolę podmiotu wewnętrznego gminy. Spółka w myśl w/w Rozporządzenia (WE) otrzymuje od gminy rekompensatę na pokrycie kosztów wynikających z wykonywania zadań własnych gminy, która nie może przekroczyć kosztów poniesionych w związku z realizacja usługi publicznej z uwzględnieniem wpływów z tej usługi oraz rozsądnego zysku. Oznacza to, że wysokość rekompensaty nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej wynikowi pozytywnemu lub negatywnemu w rozumieniu Rozporządzenia (WE) Nr 1370/2007. Wpływami z usługi są przychody ze sprzedaży biletów, reklam umieszczonych na autobusach, z komercyjnego wynajmu autobusów, z uzyskanego dofinansowania, np. na zakup taboru. Wzór do obliczenia w/w rekompensaty jest następujący:

  • R (wielkość rekompensaty w skali roku) = Zn (roczny wynik finansowy netto), przy czym Zn = [Kp (roczne koszty netto poniesione w związku z wykonaniem umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego) - Pt (roczne przychody netto z tytułu świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego)] + Nf (roczny rozsądny zysk). W kalkulacji kosztów usług objętych w/w umową uwzględnia się:

    1. koszty związane z działalnością przewozową (np. koszty wynagrodzeń kierowców, opłaty za paliwo, koszty związane z utrzymaniem taboru i jego ubezpieczeniem),

    2. koszty związane z wykorzystaniem i utrzymaniem niezbędnej infrastruktury technicznej,

    3. koszty finansowe bezpośrednio związane ze świadczeniem usług publicznych (w tym odsetki od kredytu za zakupy inwestycyjne związane z ich świadczeniem),

    4. koszty ogólne - zarządu i administracji.

Czy rekompensata stanowiąca zwrot kosztów wynikających z wykonania zadań własnych gminy w zakresie publicznego transportu zbiorowego podlega opodatkowaniu VAT?    

ODPOWIEDŹ

Rekompensata nie jest odnoszona do ceny jednostkowej usług przewozowych świadczonych przez Spółkę, a jedynie ma za zadanie wyrównywać Spółce koszty poniesione w związku ze świadczeniem usług publicznych, jednocześnie rekompensata nie ma bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych przez Spółkę usług przewozowych, a tym samym nie stanowi dopłaty do ceny świadczonej usługi lecz jej istotą jest pokrycie kosztów działalności statutowej, a w związku z tym kwota rekompensaty nie podlega wliczeniu do podstawy opodatkowania VAT.

UZASADNIENIE

Stosownie do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Zauważyć należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Ponadto, zgodnie z ustawą o VAT podstawą opodatkowania, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W świetle art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 str. 1 ze zm.), w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Należy zauważyć, iż włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to celowa dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Podstawę opodatkowania zwiększają tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę konkretnego towaru, czy konkretnego rodzaju usługi.

Elementem zasadniczym wpływającym na objęcie uzyskanej przez podatnika dotacji definicją podstawy opodatkowania jest stwierdzenie, czy dotacja udzielana jest w celu sfinansowania czy też dofinansowania dostawy konkretnych towarów lub świadczenia konkretnych usług. Oznacza to, iż opo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.