Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , IMPORT USŁUG , TRANSPORT

1 lipca 2014

Rozliczanie VAT od opłat za przejazd autostradą oraz paliwa nabytego w innym kraju UE

0 861

Otrzymałem fakturę dotyczącą nabycia paliwa (tankowanie samochodu służącego działalności gospodarczej) we Francji z naliczonym 20% podatkiem od wartości dodanej oraz fakturę za przejazd niemiecką autostradą. Czy zakup paliwa będzie stanowił WNT a opłata za autostradę jest importem usług?

ODPOWIEDŹ

Zakup paliwa w innym kraju UE przywiezionego w baku nie stanowi WNT, a opłata za przejazd autostradą w Niemczech nie jest importem usług i nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

UZASADNIENIE

Paliwo przewożone w baku samochodu

Zgodnie z art.9 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ( WNT) ma miejsce wtedy, gdy nabywcą jest krajowy, czynny podatnik VAT, a dostawcą czynny unijny podatnik podatku od wartości dodanej. Dodatkowymi warunkami pozwalającymi uznać transakcję za WNT są:

  • prawo nabywcy do rozporządzania towarami jak właściciel;

  • nabywany towar ma służyć celom związanym z prowadzoną przez nabywcę działalnością gospodarczą;

  • towar musi zostać wysłany lub przetransportowany do kraju, w którym nabywca prowadzi działalność gospodarczą ( w tym przypadku do Polski).

Zatem tylko ta część paliwa, która po przekroczeniu granicy Polski zostałaby w baku samochodu mogłaby ewentualnie stanowić WNT.

Rozpatrując podnoszony problem należy kierować się regulacjami zawartymi w art.44 pkt 2 i art.77 ust.1, 2, 3 i 4 ustawy o VAT oraz § 3 ust.1 pkt 5 i ust.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.

W myśl art. 44 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, których import na warunkach określonych w przepisach dotyczących importu towarów byłby zwolniony od podatku.

Natomiast zgodnie z art. 77ust. 1 pkt 1 lit.b cytowanej ustawy zwalnia się od podatku import paliwa przewożonego w standardowych zbiornikach środków transportu przeznaczonych do działalności gospodarczej w ilości do 200 litrów na środek transportu.

Z kolei z powołanego wyżej rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika, iż zwalnia się od podatku import paliwa zwolnionego od cła na podstawie przepisó...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.