Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

31 marca 2016

Rozliczenie faktury z tytułu powypadkowej naprawy samochodu w Niemczech

0 1142

Nasz kierowca w Niemczech miał wypadek - nie z jego winy. Auto było na tyle popsute, że musiało trafić do niemieckiego warsztatu samochodowego, gdzie zostało naprawione. Za ową naprawę zapłacił ubezpieczyciel auta, które dokonało wypadku. Dziś otrzymaliśmy fakturę od tego warsztatu wystawioną na naszą firmę z informacją, że mamy zapłacić im podatek VAT naliczony na przedmiotowej fakturze. Czy mamy zapłacić ten podatek i co mamy zrobić z tą fakturą?

ODPOWIEDŹ

Z tytułu dokonanej przez warsztat w Niemczech naprawy samochodu na podstawie otrzymanej faktury Czytelnik powinien rozpoznać import usług, opodatkowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na terytorium Polski. Podatek należny z tego tytułu stanowi jednocześnie podatek naliczony pod warunkiem, że samochód jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych i jednocześnie należy mieć na uwadze ograniczenia z ustawy o VAT dotyczące odliczenia podatku liczonego w zakresie samochodów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług za miejsce świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika należy uznać miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Miejscem świadczenia usługi naprawy samochodu przez warsztat w Niemczech jest, zgodnie z art. 28b ustawy o VAT Polska i w stosunku do tej usługi Czytelnik powinien rozpoznać import usług. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT pod pojęciem importu usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust. 1 pkt 4 ustawy (czyli nabywający usługi od podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju). Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 lit.a ustawy o VAT kwota podatku należnego z tytułu importu usług stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego. Kwota ta podlega zatem odliczeniu, oczywiście pod warunkiem, że zakupy służą sprzedaży opodatkowanej VAT.

W opisanej sprawie usługa naprawy została wykonana na rzecz polskiego podatnika, w związku z tym miejscem jej opodatkowania jest siedziba usługobiorcy, czyli Polska. Z tytułu tej usługi powinni Państwo rozliczyć import usług. Koszt naprawy samochodu został zapłacony przez firmę ubezpieczeniową w kwocie netto. Warsztat samochodowy natomiast wystawił fakturę na Państwa firmę jako właściciela pojazdu i zażądał zapłaty podatku VAT. Na temat wypłaty odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 maja 2007 r. sygn. akt III CZP 150/06, w której wskazał, że „odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.