Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

1 czerwca 2014

Rozliczenie importu usług przez podatnika podatku od towarów i usług niezarejestrowanego do transakcji unijnych

0 833

Jako czynny podatnik podatku od towarów i usług niezarejestrowany do transakcji unijnych dokonaliśmy nabycia usługi z importu (obsługa poczty e-mail) od kontrahenta unijnego. Kontrahent zagraniczny wystawił rachunki nie naliczając VAT. Wskazanych usług nie rozliczyliśmy w deklaracjach VAT-7. Czy jesteśmy zobowiązani zrobić korektę tych transakcji? Czy też zwrócić się do świadczącego usługę o naliczenie VAT?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji powinniście Państwo dokonać korekt deklaracji VAT-7 za miesiące, w których powstał obowiązek podatkowy z tytułu rozliczenia transakcji nabycia usług z importu. Nie ma znaczenia przy tym fakt, że nie dokonaliście Państwo obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT-UE.

UZASADNIENIE

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Natomiast z mocą obowiązującą od 1 kwietnia 2013 roku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 postanowiono, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 (zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT w Polsce),

  • b) usługobiorcą jest:

    • - w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 (Podatnik VAT UE),

    • - w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Z omawianego przepisu wynika, że do rozliczenia podatku zobowiązany jest podatnik, o którym mowa w art. 15 posiadający siedzibę na terytorium kraju, który jest zarejestrowany zgodnie z art. 97 ust. 4 jak również podatnik na którym ciążył obowiązek rejestracji jako podatnika VAT UE przy czym rejestracji tej nie dokonał. Zatem w analizowanym przypadku w odniesieniu do nabycia usług z importu (obsługa poczty e-mail) od kontrahenta unijnego, dla których znajdzie zastosowanie art. 28b (usług świadczonych na rzecz podatnika, dla których miejsce świadczenia znajduje się w państwie nabywcy) zobowiązanym do rozliczenia VAT będzie usługobiorca - Państwa Spółka. Nie ma znaczenia przy tym fakt, że nie dokonaliście Państwo obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT UE. Bez znaczenia jest również fakt ewentualnego rozliczenia podatku przez usługodawcę – Waszego kontrahenta zagranicznego.

W omawianym przypadku obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych tak jak w przypadku usług świadczonych przez podmioty krajowe. Z mocy art. 19a ust 1 ustawy o VAT obowiązek ten po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.