Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA

2 września 2018

Rozliczenie kosztów pomiędzy Gminą a Gminną Biblioteką Publiczną w ramach użyczenia lokalu

0 1891

Gmina (czynny podatnik VAT) w czerwcu zawarła z Gminną Biblioteką Publiczną umowę użyczenia. Gmina oddała swój lokal w bezpłatne używanie Bibliotece - mieści się w Szkole Podstawowej i dotychczas był wynajmowany na cele mieszkalne. Lokal będzie wykorzystywany tylko na potrzeby statutowe - prowadzenia Gminnej Biblioteki Publicznej. Zgodnie z umową biorący do używania zobowiązuje się do wykonywania na własny koszt wszelkich napraw niezbędnych do zachowania lokalu w stanie niepogorszonym oraz nie odda lokalu do używania lub nie podnajmie go osobom trzecim. Zobowiązany jest do pokrywania miesięcznych opłat wynikających z użytkowania lokalu - opłatę za centralne ogrzewanie oraz za ścieki. Są to opłaty zaliczkowe, których ostateczne rozliczenie za dany rok nastąpi w I kwartale roku następnego. Opłatę za energię elektryczną, wodę oraz odbiór odpadów Biblioteka uiszczać będzie stosownie do ilościowych ustaleń określonych w licznikach lub innych miernikach i ceny ustalonej według odrębnych przepisów, właściwemu eksploratorowi tych mediów. Zakupu oleju opałowego dokonuje Szkoła - na podstawie odczytu z licznika przekazywała Gminie w I kwartale roku następnego faktyczne zużycie oleju przez najmującego.

Gminna Biblioteka Publiczna nie podlega centralizacji VAT. Z uwagi na to, że umowa zawarta jest pomiędzy Gminą a Gminną Biblioteką Publiczną, opłaty o których mowa w umowie będą bezpośrednio uiszczane na rachunek Gminy.

Czy za ogrzewanie i ścieki Gmina powinna wystawić fakturę VAT? Czy może są to czynności wewnętrzne i wówczas nie wystawiamy faktury lub Gmina powinna wystawić biorącemu lokal w użyczenie tj. Gminnej Bibliotece Publicznej fakturę za media - stawka VAT zwolniona w oparciu o art.43 ust.1 pkt. 33 a?

ODPOWIEDŹ

Gmina powinna wystawić biorącemu lokal w użyczenie tj. Gminnej Bibliotece Publicznej fakturę VAT. Przy opłacie za centralne ogrzewanie stawka VAT wynosi 23%, przy opłacie za ścieki stawka VAT 8%.

UZASADNIENIE

Najważniejsze zmiany po centralizacji to m.in.:

czynności wykonywane pomiędzy jednostką lub zakładem budżetowym a ich gminą (i na odwrót) są czynnościami wewnętrznymi i nie podlegają VAT,

obowiązek w zakresie podatku VAT pojawia się, gdy stroną czynności będzie np. biblioteka utworzona przez daną gminę ale będąca oddzielnym bytem prawnym (mająca osobowość prawną) – centralizacja nie dotyczy bowiem samorządowych instytucji kultury (np. domów kultury, bibliotek, muzeów, teatrów, kin będących osobami prawnymi).

Zwolnienie z VAT przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, obejmuje usługi kulturalne świadczone przez określone podmioty oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną. Co oznacza, że na mocy powołanego przepisu Gmina korzysta ze zwolnienia przede wszystkim gdy świadczy usługi kulturalne. Ustawa o podatku od towarów i usług nie podaje definicji pojęcia „usług kulturalnych”. Jego znaczenie należy w związku z tym ustalić w oparciu o dostępne metody wykładni. W prawie podatkowym pierwszorzędne znaczenie ma wykładnia językowa. Zatem, zgodnie z jej regułami, odnosząc się do znaczenia terminu „usługi kulturalne” w języku potocznym, możemy stwierdzić, że pod pojęciem tym kryją się usługi odnoszące się do kultury, w zakresie kultury itp. Natomiast kultura to całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości, a także ogół wartości zasad i norm współżycia przyjętych przez dane zbiorowości; wszystko to, co powstaje dzięki pracy człowieka, co jest wytworem jego myśli i działalności. Zgodnie z internetowym Słownikiem języka polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN SA, kultura oznacza „materialną i umysłową działalność społeczeństw oraz jej wytwory”. Ponadto zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, działalność kulturalna, w rozumieniu niniejsz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.