Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

1 listopada 2017

Rozliczenie opłat i prowizji naliczanych od kart paliwowych

0 3428

Jesteśmy firmą transportową i czynnym płatnikiem podatku VAT. Wykonujemy usługi transportowe w przeważającej części poza granicami kraju. Korzystamy z kart paliwowych DKV. Dwa razy w miesiącu otrzymujemy komplet faktur dotyczących tankowania w kraju i w pozostałych krajach UE, serwisu sprzątającego oraz e-notę kredytową dotyczącą zwrotu podatku VAT. Na nocie oprócz kwoty zwracanego VAT-u jest również potrącana prowizja i opłata stała. Jak prawidłowo zaksięgować taka notę i pod jakimi datami? Rozumiem, że zwrot VAT powinien być zaliczony do przychodów w momencie otrzymania a co z prowizją i opłatą? Prosiłabym jeszcze o objaśnienie w jakich okresach ujmowany jest w deklaracji VAT-7 podatek należny i naliczony z tytułu importu usług finansowych (opłata stała i prowizja), przykład:

  • Faktura za usługi DKV i e-nota kredytowa wystawiona jest z datą 30 września 2017 i terminem płatności 30 października 2017 roku. E-nota kredytowa pomniejsza wartość faktury do zapłaty ponieważ na tą część udzielono prolongaty. Na nocie ujęta jest kwota zwróconego podatku VAT oraz potrącenie opłaty stałej i prowizji. Proszę o wskazanie również kursu walut do przeliczenia poszczególnych kwot dla celów podatku dochodowego i VAT.

ODPOWIEDŹ

Potrącana prowizja i opłata stała z tytułu korzystania z kart paliwowych stanowi import usług. Obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, tj., co do zasady, z chwilą wykonania usługi. Za moment wykonania usługi należy uznać moment potrącenia opłaty, prowizji, tj. 30.09.2017 roku i wykazać w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2017 roku.

Kwoty wyrażone w walucie obcej należy przeliczyć na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. na dzień 29 września 2017 roku. Przedmiotowa usługa jako element pakietu usług świadczonych przez DKV na rzecz Czytelnika opodatkowana będzie stawką VAT 23%.

Prowizje i opłaty stałe dotyczące korzystania z kart paliwowych DKV należałoby zaliczyć do kosztów pośrednich w dacie ich poniesienia tzn. w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych zaksięgowano na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury czy rachunku. W przestawionym przypadku dowodem jest e-nota. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku poniesionych w walutach obcych, do ich przeliczenia na złote polskie należy stosować średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

UZASADNIENIE

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów, jako kategorii z zakresu prawa podatkowego, zawiera art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ww. przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Z analizy wskazanego przepisu wynika, iż co do zasady dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowo – skutkowy. Należy również podkreślić, iż podatnik winien pamiętać, że do kosztów uzyskania przychodów ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane.

W przedstawionej sytuacji Firma podpisała umowę z Firmą DKV określającą zasady i tryb współpracy pomiędzy stronami w zakresie dokonywania przez Firmę transakcji bezgotówkowych przy użyciu tzw. kart paliwowych oraz zasady rozliczeń za transakcje bezgotówkowe dokonywane przy użyciu tych kart. Wydatki z tytułu zakupu towarów (paliw), udokumentowane fakturami wystawionymi przez DKF na Firmę są ponoszone w celu uzyskania przychodu, zatem należności wynikające z faktur wystawionych na Firmę stanowić będą koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym opłaty i prowizje związane z wykorzystaniem kart paliwowych będą stanowiły koszt podatkowy, który należałoby zakwalifikować jako koszty pośrednie działalności gospodarczej. Zgodnie z dyspozycją zawartą w w art. 15 ust. 4d updop koszty pośrednie są potrącalne w dacie ich poniesienia. tzn. w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych zaksięgowano na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury czy rachunku. W przestawionym przypadku dowodem jest e-nota.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca wskazał, że w sytuacji gdy koszt zostanie poniesiony w walucie obcej, to przedsiębiorca winien przeliczyć go na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Przy czym należy uznać, że koszt poniesiony wynika z faktury bądź inne...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.