Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , ROZLICZENIA VAT

19 czerwca 2017

Rozliczenie podatkowe samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne

0 1048

Jeśli po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego pojazd zostanie wykupiony z przeznaczeniem na cele osobiste (do majątku prywatnego, odrębnego od działalności gospodarczej), to przekazanie takie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 maja 2017 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.30.2017.1.DM

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, najmu oraz działalność sportowo rekreacyjną i jest czynnym podatnikiem VAT.

W 2014 r. została podpisana umowa leasingu operacyjnego na samochód osobowy, koszty rat leasingowych księgowane są w kwocie netto w koszty działalności gospodarczej oraz dokonywane częściowe odliczenie VAT. W kwietniu 2017 r. nastąpi zakończenie umowy, z prawem wykupu przedmiotu leasingu. Po wykupie przedmiot leasingu Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na cele prywatne, nie będzie on środkiem trwałym, nie będzie wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej, a służył wyłącznie celom osobistym.

Jeżeli po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego pojazd zostanie wykupiony z przeznaczeniem na cele osobiste (do majątku prywatnego, odrębnego od działalności gospodarczej), czy to przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

Stanowisko Dyrektora

Zdaniem Dyrektora, przekazanie samochodu na cele prywatne po wykupieniu z leasingu nie będzie podlegało podatkowi VAT. Transakcja wykupu samochodu z leasingu operacyjnego to odrębna czynność od umowy leasingu. W trakcie trwania umowy Wnioskodawca korzysta z niego jako z obcego środka trwałego, a po jej zakończeniu i wykupie stanie się właścicielem pojazdu. Zgodnie z przepisami ustawy VAT nieodpłatne przekazanie towaru na cele prywatne przedsiębiorcy jest opodatkowane tak jak sprzedaż, pod warunkiem, że w stosunku do tego towaru przysługiwało w całości lub części prawo do odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu. Ten warunek nie zostanie spełniony w przedmiotowej sprawie. Z faktury zakupu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, ponieważ pojazd zostanie zakupiony z przeznaczeniem na cele osobiste, wobec tego brak jest podstaw do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu. Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.