Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

2 grudnia 2016

Rozliczenie VAT od zakupu samochodu w USA z odprawą w Niemczech

0 6234

W lipcu kupiłem w USA na umowę samochód osobowy który będzie środkiem trwałym w mojej firmie. Samochód sprowadzony w listopadzie do Niemiec, gdzie była odprawa celna. Mam fakturę od firmy z Niemiec za odprawę celną, transport, rozładunek i inne koszty. Podatek akcyzowy został opłacony na podstawie deklaracji akc-u w Polsce. Jak to rozliczyć, czy faktura z Niemiec to import usługi, a zakup samochodu traktuję jako WNT? Obowiązek podatkowy powstanie 15 dnia następnego miesiąca, czyli 15 grudnia. Na fakturze przeliczam wartość zakupu samochodu po kursie średnim, ale czy w USD, bo w takiej walucie płaciłam kontrahentowi z USA, czy po kursie EURO, bo firma która robiła odprawę jest z Niemiec? Co z podatkiem VAT-23, od jakiej kwoty powinnam zapłacić podatek VAT i kiedy?

ODPOWIEDŹ

Przemieszczenie samochodu (uprzednio zaimportowanego i odprawionego w Niemczech) z Niemiec do Polski w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Podatnik obowiązany jest do określenia podstawy opodatkowania, zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, złożenia informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu na formularzu VAT-23 a także do ujęcia jej w deklaracji VAT-7 i w informacji podsumowującej. Fakturę z Niemiec dokumentującą wydatki związane z czynnościami na granicy należy rozliczyć jako import usług.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy o VAT podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podlega zarówno wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jak i import towarów. Przez import towarów należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Należy jednak zaznaczyć, że tylko wtedy, gdy określona procedura celna zostanie zakończona na terytorium Polski, będziemy mieli do czynienia z importem towarów. Jeśli natomiast procedura celna zostanie zakończona na terytorium innego państwa członkowskiego, import będzie dokonany w tym państwie.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa zaimportowane.

Podkreślić należy, że Czytelnik wskutek zaimportowania towaru do innego państwa członkowskiego stał się podatnikiem podatku od wartości dodanej, z tytułu importu tego towaru, a tym samym na mocy art. 11 ust. 1 ustawy o VAT przemieszczenie do kraju towaru uprzednio zaimportowanego i dopuszczonego do obrotu na obszarze Wspólnoty (w Niemczech) jest dla niego wewnątrzwspólnotowym nabyciem, co rodzi skutki w zakresie obowiązku rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Tak więc w przypadku Czytelnika mamy do czynienia zarówno z importem samochodu z USA na terytorium UE, tj. do Niemiec, a także z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru z Niemiec do Polski.

Zgodnie z art. 29a ust.1 i ust.6 pkt 2 w powiązaniu z art.30a ust.1 ustawy, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania, obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem podatku;

  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Tak więc w przypadku Czytelnika podstawa opodatkowania powinna obejmować cenę nabycia samochodu, tj. kwotę określoną na umowie z USA, cło, podatek od wartości dodanej naliczony na terytorium Niemiec z tytułu importu samochodu oraz podatek akcyzowy, a także inne opłaty i należności o po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.