Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA

1 września 2015

Rozliczenie VAT w działalności mieszanej

0 981

Proszę o rozwianie wątpliwości dotyczących odliczania VAT z działalności mieszanej. Obecnie prywatna szkoła języków obcych rozlicza się na zasadach ogólnych i jest zwolniona przedmiotowo z VAT wg kodu PKD 85.59.A. Od września b.r. zamierza rozszerzyć działalność o szkolenia dotyczące efektywnych metod nauczania opodatkowane wg stawki 23% VAT. Czy podatnik powinien rozliczać podatek naliczony związany z obydwoma rodzajami sprzedaży wg proporcji wyliczonej szacunkowo ustalonej z naczelnikiem urzędu skarbowego i potwierdzonej protokołem zgodnie z art. 90 ust. 8 ustawy o VAT? Jak prawidłowo wyliczyć taką proporcję i w jakim terminie zgłosić ją do urzędu skarbowego? Czy rozszerzenie działalności o usługę tłumaczeń (kod 74.30.Z) i organizowanie koloni językowych (kod 79.12.Z) podlega opodatkowaniu czy zwolnieniu z VAT? Czy wreszcie w/w szkolenia (kod 85.59.B), tłumaczenia i kolonie językowe powodują obowiązek instalacji kasy rejestrującej dla osób fizycznych?

ODPOWIEDŹ

Rozpoczynając prowadzenie działalności mieszanej w danym roku podatkowym należy wyliczyć szacunkowy wskaźnik proporcji i informację o jego wielkości przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy nabywa się towary lub usługi wykorzystywane do czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Przepis ten wyraźnie wskazuje, że podatnik ma obowiązek określenia, które zakupy towarów lub usług wiążą się ze sprzedażą opodatkowaną, a które ze zwolnioną. Mając tak przypisane zakupy podatnik odlicza lub nie, (w zależności której czynności dotyczą nabyte towary lub usługi - opodatkowanej czy zwolnionej) podatek naliczony. Jednak zdarza się, że nie można w jednoznaczny sposób określić której czynności, opodatkowanej czy zwolnionej, dotyczy zakup lub w jakiej części. Wówczas na podstawie określonej proporcji dokonuje się odliczenia kwoty podatku naliczonego. Podatnik prowadzący „działalność mieszaną” proporcję tę określa na podstawie obrotu osiągniętego w poprzednim roku. Natomiast w sytuacji, gdy w minionym roku podatnik nie osiągnął obrotu z tytułu sprzedaży opodatkowanej i sprzedaży z tytułu której podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku lub obrót ten był niższy niż 30.000 zł przyjmuje proporcję wyliczoną szacunkowo. W celu zastosowania wyliczonego przez siebie wskaźnika musi dokonać uzgodnienia jego wielkości z właściwym sobie naczelnikiem urzędu skarbowego. Informację o szacowanej przez podatnika proporcji w formie wniosku przekazuje się naczelnikowi urzędu skarbowemu. Wniosek taki powinien zawierać poza danymi teleadresowymi również informację o przewidywanym obrocie dotyczącym sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej, na tej podstawie wyliczony wskaźnik, jak również rodzaje prowadzonej działalności oraz okres w jakim będziemy dokonywać rozliczeń za pomocą wskaźnika. Po rozpatrzeniu naszego wniosku i uzgodnieniu jego wielkości należy udać się do właściwego urzędu i podpisać protokół sporządzony przez naczelnika. Zauważyć należy że przepisy prawa podatkowego nie regulują terminu w jakim podatnik ma obowiązek dokonania powiadomienia naczelnika o wielkości proponowanego wskaźnika. Po pod-pisaniu takiego protokołu, w okresie o którym mowa w protokole, podatnik ma prawo do stosowania ustalonej w ten sposób proporcji.

Pamiętać należy, że dokonując rozszerzenia o kolejne przedmioty działalności podatnik powinien ustalić jakimi stawkami winny być one opodatkowane. Tym samym podjęcie świadczenia usług tłumaczenia powinno być opodatkowane stawką właściwą tj. 23%, natomiast organizowanie kolonii językowych dla dzieci może korzystać ze zwolnienia pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 24 lit a) ustawy o VAT usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz przepisach o systemie oświaty zostały zwolnione z opodatkowania. Aby móc skorzystać ze zwolnienia zasadne jest rozstrzygnięcie czy podatnik spełnia warunki określone w przepisach o systemie oświaty. Zgodnie z art. 92a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w czasie wolnym od zajęć szkolnych dla uczniów mogą być organizowane kolonie, obozy i inne formy wypoczynku. Na podstawie dyspozycji zawartej w ust. 2 tego artykułu minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określił zasady organizowania form wypoczynku dla dzieci i młodzieży, o czym stanowi rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 rpku w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania. Wynika z tego, że zgodnie § 2 rozporządzenia, organizatorami wypoczynku mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowoś...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.