Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzimy działalność w formie spółki akcyjnej. W czerwcu planujemy przejęcie spółki z o.o. Obie spółki rozliczają się w różnych urzędach. Która spółka i w jakim urzędzie powinna rozliczyć podatek VAT za czerwiec?

ODPOWIEDŹ

Regulacje dotyczące łączenia, podziału i przekształcania się spółek handlowych określają przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych. Zgodnie z art.493 §1 i 2 Kodeksu spółka przejmowana zostaje rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru, natomiast połączenie następuje z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej. Spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej (art.494 §1 Ksh).

Również z art.93 §2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa wynika, że osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Połączenie spółek następuje zatem z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej (dzień połączenia), i z tym dniem spółka przejmująca wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Z kolei z art.18a ustawy Ordynacja podatkowa wynika, że jeżeli po zakończeniu okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń. Z §13 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 roku w sprawie właściwości organów podatkowych wynika, że organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach rozliczeń podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy dla podatników, którzy w trakcie okresu rozliczeniowego zmienili miejsce wykonywania czynności, miejsce zamieszkania lub adres siedziby - jest organ podatkowy właściwy dla podatnika w ostatnim dniu tego okresu.

Organy podatkowe zajmowały już stanowisko w sprawach zbliżonych do będącej przedmiotem pytania. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji nr ITPP1/443-1064a/10/MN z 26 stycznia 2011 roku uznał, że: „(...) w przypadku połączenia się podmiotów gospodarczych, deklaracja podatkowa za ostatni okres działalności podmiotu przejmowanego powinna zostać złożona przez podmiot przejmujący do urzędu skarbowego, właściwego dla podmiotu przejmującego oraz zostać podpisana przez następcę pra...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.