Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

29 listopada 2017

Rozliczenie wpłat z tytułu zniszczenia podręcznika przez ucznia

0 1011

Wpłaty z tytułu zwrotu kosztów zakupu zniszczonego lub uszkodzonego przez ucznia podręcznika nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2017 nr 0113-KDIPT1-1.4012.360.2017.2.RG.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca otrzymuje zwrot kosztu zakupu zniszczonego lub uszkodzonego przez ucznia podręcznika. Zgodnie z pismem skierowanym z Referatu Edukacji do Dyrektorów Szkół Podstawowych, zwrot środków za uszkodzony lub zniszczony podręcznik nastąpi na wskazane konto, zaś w treści przelewu należy dokładnie zaznaczyć z jakiego tytułu następuje wpłata, za jaki podręcznik, imię i nazwisko ucznia z której jest klasy oraz której szkoły dotyczy, a także klasyfikację budżetową po uzgodnieniu ze szkołą. Wpłaty będące przedmiotem wniosku stanowią wyłącznie zwrot kosztu zakupu podręczników, o którym mowa w art. 22 ak ust. 3 ustawy o systemie oświaty.

Podręcznik, za który rodzic zwróci kwotę nieprzekraczającą kosztu jego zakupu, jest w części jednostek przekazywany uczniowi, który zniszczył lub uszkodził podręcznik lub w części jednostek pozostaje na stanie szkoły.

Wnioskodawca powziął wątpliwość czy otrzymane wpłaty Miasto powinno traktować jako odszkodowanie lub karę, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy też jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 5%.

Stanowisko Dyrektora

Ustalanie statusu wypłacanego odszkodowania, jako podlegającego bądź niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należy oceniać w kontekście związku z konkretnym świadczeniem. Zatem, w przypadku gdy płatności o charakterze odszkodowawczym nie będą miały bezpośredniego związku z żadną czynnością mającą charakter świadczenia ze strony podmiotu zobowiązanego, wtedy kwota otrzymanych odszkodowań nie będzie mieściła się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Z okoliczności sprawy nie wynika, iż wpłaty uiszczane za zniszczenie lub uszkodzenie podręcznika stanowią wynagrodzenie związane bezpośrednio z dostawą podręcznika. Otrzymane wpłaty za zniszczenie lub uszkodzenie podręcznika nie wiążą się bowiem z jakimkolwiek świadczeniem placówki oświatowej na rzecz rodzica/ucznia. Jak wynika z opisu sprawy rodzic ucznia j...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.