Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

30 kwietnia 2012

Różne stawki VAT przy sprzedaży lodów

184

Sprzedaż w lodziarni z przeznaczeniem do spożycia „na miejscu”, stanowi świadczenie usług, dla których zastosowanie znajdzie preferencyjna 8% stawka VAT, sprzedaż „na wynos” jest opodatkowana 5% stawką podatku VAT.

 

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lipca 2011 roku nr ILPP2/443-710/11-2/MR.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą gastronomiczną w zakresie sprzedaży lodów, naleśników oraz napojów. Przeważającą działalnością Podatnika jest sprzedaż lodów (ok. 80%) - tj. lody z automatu, lody gałkowe oraz desery lodowe. Ponadto Wnioskodawca w swojej ofercie przewiduje także możliwość sprzedaży naleśników.

Natomiast sprzedawane przez Podatnika napoje to m.in. sok ze świeżych owoców, koktajl mleczny, koktajl owocowy, smoothie (syrop smakowy, lód kruszony, owoce), cappuccino (mleko 90%, napar kawowy 10%), kawa latte (mleko 75%, napar kawowy 20%, syrop smakowy 5%), chococino (mleko 85%, napar kawowy 10%, baza czekoladowa 5%), kawa mrożona z lodami waniliowymi (50% lody, 25% mleko, 25% kawa), sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 11.07.19-0. Klienci mają również możliwość zamówienia dodatku do wskazanych produktów w postaci bitej śmietany.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zorganizował dwa odrębne sposoby obsługi klientów, uzależnione od ich potrzeb i oczekiwań:

1. Sprzedaż produktów w lodziarni z przeznaczeniem do spożycia „na miejscu”.

Wnioskodawca zapewnia klientom możliwość spożywania produktów w odpowiednio przygotowanym otoczeniu. Klienci lodziarni mają do dyspozycji stoliki, krzesła i tace, a lokal jest klimatyzowany i ogrzewany, do dyspozycji gości cały czas pozostają pracownicy lodziarni.

2. Sprzedaż produktów w lodziarni z przeznaczeniem do spożycia „na wynos”.

Na życzenie klientów oraz w przypadku niektórych produktów (m.in. lody w opakowaniach plastikowych), Podatnik wydaje lody, naleśniki i napoje na wynos. W przypadku zgłoszenia przez klienta chęci nabycia towarów na wynos (tj. bez spożywania ich w lodziarni), pracownicy lodziarni pakują zakupione produkty do toreb umożliwiających ich wygodne przenoszenie.

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej o potwierdzenie, że sprzedaż oferowanych lodów, naleśników oraz napojów do spożycia „na miejscu” stanowi świadczenie usług gastronomicznych w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT (opodatkowanych stawką VAT 8% - zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) oraz czy sprzedaż produktów w lodziarni z przeznaczeniem na wynos stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT (opodatkowaną według stawek VAT właściwych dla dostaw konkretnych towarów) i może ona korzystać z obniżonej stawki VAT w wysokości 5% (zgodnie z poz. 21, 26, 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT).

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W celu prawidłowego opodatkowania sprzedaży kluczowe znaczenie ma rozstrzygnięcie czy w danym przypadku ma miejsce dostawa towarów czy też świadczenie usług oraz symbol statystyczny właściwy dla przedmiotu sprzedaży.

Ustal...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę